Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiInauguracja działalności Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji

Inauguracja działalności Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji

Nowy rok niesie za sobą nowe szanse, wyzwania, plany, pomysły oraz inspiracje. Kiedy zmienia się cyfra oznaczająca rok wiele osób zapisuje swoje postanowienia, które mają odmienić życie ich, często także ich rodzin czy przyjaciół. W pierwszych dniach Nowego Roku ludzie piszą wiadomości lub spotykają się osobiście, życząc sobie wszelkiej pomyślności, ważnych i pięknych doświadczeń, dużo zdrowia i wszystkiego dobrego.

Z okazji nadejścia Nowego Roku, 23 stycznia 2024 roku w Olympias Rooftop Cafe Bar odbyło się wyjątkowe spotkanie. Warto jednak wcześniej zaznaczyć, że miejsce to nie było przypadkowe. Lokal, którego właścicielką jest nasza Rodaczka, oferuje zapierający dech w piersiach widok na Akropol. Oświetlona budowla jest zachwycająca, pobudza kreatywność, wyobraźnię i nadaje spotkaniom wyrafinowania.

Podczas spotkania miała miejsce uroczysta inauguracja działalności Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji (OIP) oraz przywitanie Nowego 2024 Roku. Z tej okazji zostały również skierowane słowa wdzięczności do wszystkich, którzy aktywnie działają na rzecz Polonii i Polaków w Grecji.

Wśród licznie zgromadzonych gości byli członkowie działającego Grecko-Polskiego Związku Przyjaźni i Współpracy, którego Prezesem był Jacek Gmoch, a na kanwie którego powstał Ośrodek Inicjatyw Polskich w Grecji oraz nowi jego członkowie, a także współpracownicy i redaktorzy portalu Polonoramy. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli: Ambasador RP w Atenach – Pan Artur Lompart, Kierownik wydziału Konsulatu – Pan Sławomir Pyl, Attaché obrony: płk Jan Kurdziałek, Przedstawiciel Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej- Lidia Ostrowska, wice prezes Polsko-Greckiej Izby Handlowej – Arkadiusz Wielgosz, Przewodnicząca Rady Rodziców -Pani Agnieszka Świder.

Na początku spotkania przybyłych gości przywitała Prezes Ośrodka Inicjatyw Polskich, Pani Beata Panagiotopoulou i wice prezes oraz Redaktor Naczelna portalu Polonorama, Marzena Mavridis. Po czym zabrał głos Paweł Gmoch, który przybliżył najważniejsze wydarzenia z działalności Grecko-Polskiego Związku Przyjaźni i Współpracy z nadzieją na nowe działania i perspektywy. Przemówienie pełne było optymizmu oraz ukazywało istotę działań podejmowanych na rzecz Polek i Polaków mieszkających poza granicami kraju pochodzenia.

Następnie, z wykorzystaniem współczesnej techniki, swoje wystąpienie online zaprezentował Pan Jacek Gmoch, który odegrały znaczącą rolę w promowaniu polskości na terenie Grecji, kształtowaniu naszej polskiej tożsamości narodowej oraz w promowaniu pozytywnego wizerunku Polski w środowisku greckim i międzynarodowym. W swoim przemówieniu odniósł się do działalności byłego związku i pogratulował przedsięwzięcia, podkreślając jednocześnie ogromne znaczenie współpracy międzyludzkiej.

Następnie o zabranie głosu poproszono Pana Ambasadora, który przekazał swoje wyrazy uznania dla Ośrodka oraz zadeklarował chęć współpracy i pomocy w podejmowanych działaniach. Słowa wdzięczności skierował także do przedstawicieli portalu Polonorama, która organizuje różnorodne wydarzenia dedykowane Polakom oraz Grekom, promuje wzajemny szacunek, tradycje kulturowe oraz narodowe.

Spotkanie, które miało miejsce 23 stycznia, stanowiło doskonałą płaszczyznę do podsumowania wydarzeń minionego roku. Z tej okazji zostały wręczone podziękowania i medale osobom, które wspierały Polonoramę przy realizacji działań na rzecz portalu oraz inicjatyw, które portal realizował w roku 2023.

Na koniec, zgodnie z piękną, grecką tradycją, została pokrojona pita, a szczęśliwiec znalezionej monety, Pan Andrzej Szostek otrzymał Vaucher na dwudniowy pobyt w luksusowym hotelu Anavalos w Kiveri na Peloponezie ufundowanym przez właścicieli hotelu Sylwie i Jacka Kurantowicz.

Spotkanie przebiegło w miłej i życzliwej atmosferze. Zaowocowało nowymi znajomościami, wymianą doświadczeń oraz nowymi pomysłami.

Galeria

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne