Dziś Technopolis, zwane także Gazi, to nie tylko muzeum przemysłowe o nieprzeciętnej architekturze, ale także jedna z najnowocześniejszych wielofunkcyjnych przestrzeni kulturalnych w całej Europie, która pomogła w modernizacji historycznej dzielnicy Aten.
Celem Technopolis jest wspieranie rozwoju różnych społeczności i przyczynianie się w każdy możliwy sposób do poprawy jakości życia mieszkańców.
Przed transformacją i zmianą przeznaczenia Gazi było fabryką, którą założono w Atenach w 1857 roku. Działalność rozpoczęto w 1862 roku, lecz z czasem stwierdzono, że umieszczenie dużego składu gazu ziemnego w centrum miasta nie jest dobrym pomysłem, więc w 1984 r. przeniesiono gazownię poza miasto, a nieruchomość stała pusta. Taki typ posiadłości nie brzmi zbyt atrakcyjnie, by zostać odwiedzanym przez turystów, lecz w Atenach gazownię zbudowano w XIX wieku, a pozostawione po niej kamienne budynki okazały się dość efektowne i interesujące.

Nawet stare zbiorniki magazynowe zostały docenione ze względu na ich potencjał, a pod koniec XX wieku budynki zostały odrestaurowane wraz ze zbiornikami, które wzięły udział w wizji zwanej Technopolis: Miasto Technologii. To odnowione miejsce o powierzchni około 3 hektarów, obok obszaru Keramejkos i w bliskiej odległości od Akropolu, jest jednym z najciekawszych muzeów przemysłowych w Europie.
Gazownia stopniowo przekształciła się w ośrodek edukacyjny i miejsce organizacji różnych wydarzeń związanych np. z muzyką, sztuką, teatrem, poezją, tańcem, a także w miejsce organizacji zgromadzeń, seminariów, prezentacji biznesowych i technologicznych, przyciągając ponad milion osób rocznie.

Urok dawnego obszaru, zachowany w nieczynnych kominach, ogromnych kotłach (gazometrach) i piecach, łączy się i wpływa na współczesną kulturową wizję, aby uczynić to miejsce „fabryką” ochrony i produkcji sztuki. Etymologicznie słowo „gaz” pochodzi od staroniemieckiego „galst”, a później „geist”, co oznacza intelekt lub duch.
Działające od 1999 roku Technopolis poświęcone jest pamięci wielkiego greckiego kompozytora Manosa Hatzidakisa. Na cześć greckiej poezji osiem budynków działających na terenie Technopolis nosi nazwiska znanych greckich poetów: Andreas Embirikos (Sala D1), Angelos Sikelianos (D4), Yannis Ritsos (Amfiteatr „Athina 9,84” i radiostacja), Kostis Palamas (D10), Takis Papatsonis (D6), Constantine Cavafis (D7) i Kostas Varnalis (D8).

Znakiem rozpoznawczym Gazi jest innowacyjna rzeźba „Millennium Sphere” (Sfera Tysiąclecia), autorstwa Nikosa-Yiorgosa Papoutsidisa, która przedstawia kulę ziemską otoczoną gałązkami oliwnymi, symbolizującą życzenie i nadzieję, że pokój i ludzkość przetrwają na całym świecie.
Pracownicy Technopolis dążą do podkreślenia nowych trendów i nowoczesnych form sztuki. Od maja 1999 r. na terenie obiektu odbyły się setki wydarzeń, w tym: Wystawy sztuk wizualnych, rzeźby, fotografii, sztuki wideo i technologii; Konferencje; Seminaria: Międzynarodowe festiwale; Koncerty; Spektakle teatralne i taneczne; Fora o zatrudnieniu i przedsiębiorczości; Programy edukacyjne; Prezentacje produktów itp.

Muzeum Gazów Przemysłowych (Industrial Gas Museum – IGM) w Technopolis w Atenach zostało otwarte w 2013 roku i ma na celu promocję starej gazowni, która przez prawie 130 lat dostarczała energię i światło do stolicy. Linia produkcyjna gazu i część muzealna są wzbogacone o nowe technologie, projekcje 3D połączone z dokumentami historycznymi i bogatym materiałem audiowizualnym. Mając na uwadze kreatywną naukę, Muzeum Gazów Przemysłowych oferuje szereg autorskich programów edukacyjnych, interaktywnych wycieczek i warsztatów dla dzieci, młodzieży, dorosłych, grup szkolnych i rodzin. Uczestnicy pracują w grupach i stymulują swoją wyobraźnię, odkrywając, poprzez interaktywne zajęcia, historię i znaczenie gazowni w Atenach.

W 2016 roku rozpoczęła się nowa era dla Technopolis i Aten. Odnowione zostały dwa zabytkowe zbiorniki gazu starej fabryki, a w budynku New Watergas powstała Strażnica. Rozpoczęto także działalność Athens Bikes, pierwszej wypożyczalni rowerów w mieście, oraz Skywalk, najnowocześniejszego obszaru interaktywnej zabawy dla całej rodziny.
Jak dostać się do Technopolis?
Dotarcie do Gazi z centrum Aten jest łatwe i przyjemne, nawet w upale. Zaczynając od placu Syndagma (Plac Konstytucji), idziemy dalej wzdłuż ulicy Ermou, głównego deptaka handlowego. Tuż przed skrzyżowaniem na Athinas Street i Monastiraki Square (plac Monastiraki) Ermou przez kilka przecznic ponownie staje się ulicą ruchu drogowego, aż do okolic kościoła przy Agion Asomaton. Idziemy dalej terenem, który kiedyś był resztą ulicy Ermou, a teraz jest parkiem. Z jednej strony droga biegnie równolegle do torów metra, a z drugiej do stanowiska archeologicznego Keramikos. Nieco dalej znajduje się garaż dla elektrycznych trolejbusów, które mają na ścianach spektakularne murale z graffiti. Kiedy park się skończy, jesteśmy w Technopolis, starej gazowni.
Jeśli przejdziemy przez zawsze ruchliwą ulicę Pireaos i pójdziemy w stronę ulicy Persefoni, która graniczy z gazownią, znajdziemy się w sercu dzielnicy Gazi, z większą liczbą restauracji i kawiarni.
Zofia Masalska