Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie odbywające się w Paryżu mają szczególne znaczenie dla polskiej reprezentacji. Dokładnie 100 lat temu w 1924 roku Polacy zdobyli swoje pierwsze olimpijskie medale. Mimo że wówczas były to tylko dwa zwycięstwa (srebro i brąz), miały one ogromne znaczenie symboliczne. Jak zmienił się charakter Igrzysk od tamtego czasu?
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu – 1924
Letnie Igrzyska w Paryżu w 1924 roku były niezwykle ważnym wydarzeniem dla polskiego sportu. Były to drugie igrzyska, w których Polacy brali udział, ale pierwsze, na których zdobyli medale. W tamtych latach nasz kraj przechodził wiele reformacji i dopiero odbudowywał się po odzyskaniu niepodległości. W obliczu problemów gospodarczych, ekonomicznych i militarnych sprawa sportu odchodziła na dalszy plan, dlatego dofinansowania dla olimpijczyków były bardzo niskie.
Do Paryża sportowcy dojechali pociągiem trzeciej klasy, a nocowali w budynkach polskiej szkoły w Batignoles. Szermierz Adam Papee udzielając komentarza na temat tego zakwaterowania wspominał: „Cóż to były za kwatery? Na samo wspomnienie przechodzą ciarki. Ani gdzie się przyzwoicie umyć, ani wypocząć. Stłoczeni po kilkunastu w sali, bez opieki, bez kierownictwa. A i z wyżywieniem nie było najlepiej. Każda ekipa jadła, co popadło”.
Polacy startowali w 10 z 17 dyscyplin: boksie, jeździectwie, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce nożnej, strzelectwie, szermierce, wioślarstwie, zapasach i żeglarstwie. Niektórzy sportowcy brali udział w zawodach z kilku dziedzin równocześnie, mimo że nie byli do nich odpowiednio przygotowani. „Wszyscy przegraliśmy w haniebny sposób, bądź to przez nokaut, bądź przez dyskwalifikację. Dopiero w Paryżu dowiedziałem się, co to znaczy lewy prosty, a od razu trafiłem na mistrza Europy” – wspominał Tomasz Konarzewski. – “Była to, prawdę mówiąc, dopiero czwarta walka w moim życiu. Sekundował mi wówczas w narożniku kolarz, który rzecz jasna, był kompletnym laikiem w sprawie boksu.” Problem stanowił również brak odpowiedniego wyposażenia. Strzelcy na miejscu musieli za własne pieniądze kupili automatyczny pistolet, a ekwipunek i sprzęt wioślarzy, został zakupiony dopiero w przeddzień zawodów.
Mimo tych wszystkich przeciwności 27 lipca w dniu zamknięcia Igrzysk Polska drużyna kolarska, składająca się z Józefa Langego, Tomasza Stankiewicza, Jana Łazarskiego i Franciszka Szymczyka, zdobyła srebrny medal w drużynowym wyścigu torowym na 4 km. Ich sukces był pierwszym historycznym medalem olimpijskim dla Polski. Jednak to nie był koniec sukcesów, bo jeszcze tego samego dnia w konkursie skoków w jeździectwie brązowy medal zdobył Adam Królikiewicz na koniu Picador. Łącznie w Igrzyskach w 1924 roku wzięło udział 65 Polaków, w tym jedna kobieta.
Choć były to tylko dwa medale, dały one Polakom wiele nadziei i radości w tym ciężkim czasie. Sportowcy pokazali, że mimo braku odpowiednich warunków do przygotowań mogą rywalizować, a nawet wygrywać ze sportowcami światowej klasy. Do dziś ówcześni medaliści są inspiracją dla młodych sportowców, a sejm w ramach uznania ich zasług ogłosił rok 2024 rokiem polskich olimpijczyków.
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu – 2024
Współczesne Igrzyska znacznie różnią się od tych organizowanych 100 lat temu. Poza sportem ogromne znaczenie odgrywa w nich komercjalizm. Każdy ruch zawodników śledzony jest przez miliony kamer i na bieżąco komentowany. Olimpijczycy mieszkają w luksusowych hotelach, a jakość świadczonych usług ma stanowić o poziomie gospodarczym kraju, w którym organizowane są zawody. Social media są pełne filmików i postów komentujących niewygodne łóżka, słabą klimatyzację, niewystarczająco zróżnicowaną dietę w stołówce.
Łatwo wśród tego typu komunikatów zgubić pierwotny zamysł Igrzysk Olimpijskich. Powinno być to przede wszystkim wielkie święto sportu, podczas którego zawodnicy prezentują swoje umiejętności rywalizując z ludźmi z całego świata. Podziw dla talentów, szacunek wobec różnorodności oraz nagrodzenie wytrwałości to wartości, których możemy uczyć się od olimpijczyków z 1924 roku.
Polscy sportowcy zakończyli Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 z dorobkiem 10 medali: 1 złotego, 4 srebrnych i 5 brązowych.
Największym sukcesem była wygrana Aleksandry Mirosław, która zdobyła złoty medal we wspinaczce sportowej na czas. W tej samej konkurencji brąz wywalczyła Aleksandra Kałucka. Wśród innych medalistów znalazły się m.in. Daria Pikulik, która zdobyła srebro w kolarstwie torowym, oraz Natalia Kaczmarek, która zdobyła brąz w biegu na 400 metrów.
Reprezentacja siatkarzy również dołączyła się do tegorocznych zwycięstw, zdobywając srebrny medal po przegranym finale z Francją.
Oprac. Joanna Ostrowska