Strona głównaAktualnościPolskaGry komputerowe przyszłością procesów rekrutacyjnych

Gry komputerowe przyszłością procesów rekrutacyjnych

Gryfikacja jest nowym trendem w rekrutacji. Nie jest ona jeszcze szczególnie popularna i znana w Polsce, ale zyskuje popularność w krajach zachodnich.

Jest to metoda zatrudniania nowych pracowników oparta na grach wideo. Tego rodzaju sposób rekrutacji nie bazuje na dotychczasowym doświadczeniu kandydata, ale ocenia jego umiejętności, zdolność logicznego dokonywania wyboru oraz kreatywność.

Gryfikacja a tradycyjne metody rekrutacji
Nowa metoda ułatwia zespołowi rekrutacyjnemu poradzenie sobie z setkami aplikacji, które napływają do pracodawcy. W obecnych czasach, gdy Internet stał się ogólnodostępny, jest praktycznie niemożliwym dogłębne przeanalizowanie wszystkich, nadesłanych zgłoszeń, dlatego właśnie gryfikacja zostaje włączona do procesu rekrutacji. Pomaga to wstępnie wybrać kandydatów posiadających pożądane umiejętności, takie jak zaradność, kreatywność i aktywna postawa.

Ogromną przewagą gryfikacji nad tradycyjną rekrutacją jest trudność udawania czegokolwiek, co często zdarza się przy wypełnianiu testów osobowości, gdzie większość z kandydatów potrafi bez problemu przewidzieć, która odpowiedź będzie dla nich najbardziej korzystna.

Gra komputerowa sposobem na określenie cech idealnego pracownika
Niektóre firmy decydują się na przeprowadzenie tego rodzaju testów wśród swoich obecnych pracowników, w celu określenia cech idealnego pracownika. Gryfikacja w rekrutacji umożliwia rekruterom zebranie informacji na temat umiejętności poznawczych każdego z kandydatów. Umiejętności poznawcze są związane głównie z pamięcią, zdolnością nabywania nowych umiejętności oraz przyswajania nowej wiedzy poprzez procesy myślowe, doświadczenie oraz zmysły. Składają się na to: umiejętność rozumienia czytanego tekstu, umiejętność rozwiązywania problemów i zdolności analityczne.

Gry, których celem jest wyłowienie najlepszego kandydata, najczęściej dotyczą wykonywania czynności, z którymi kandydat zetknie się w miejscu pracy. W innych grach kandydaci otrzymują konkretne misje, również ściśle związane z wykonywanymi na danym stanowisku zadaniami, które – gdy już zostaną zakończone sukcesem – obrazują pracodawcy umiejętność podejmowania przez kandydata logicznych decyzji, pracy pod presją czasu, czy radzenia sobie z obowiązkami w stresujących sytuacjach.

Pomimo przedstawianego przez rekruterów argumentu, że gryfikacja wprowadza do stresującego procesu selekcji odrobinę zabawy, reakcje kandydatów na tego typu innowacje nie są szczególnie optymistyczne.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

logo zielona linia

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne