Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiSpotkanie z Agnieszką Kołek, Polką Roku 2013

Spotkanie z Agnieszką Kołek, Polką Roku 2013

26 października 2013 roku z inicjatywy Stowarzyszenia „EGIDA” w Atenach odbyło się spotkanie z Agnieszką Kołek, Polką Roku 2013 w Wielkiej Brytanii.

Plebiscyt „Polka Roku w Wielkiej Brytanii”, ma na celu wyróżnienie nieprzeciętnych kobiet, które swą działalnością pozytywnie odbijają się w lustrze szarej codzienności.

W tym roku Agnieszka Kołek, kuratorka festiwalu „Passion for freedom” otrzymała zaszczytny tytuł „Polka Roku 2013″ w Plebiscycie, który został przeprowadzony w ramach I Kongresu Polskich Kobiet w Wielkiej Brytanii. Laureatka została wybrana 2,5 tys. głosów internautów, po ogłoszeniu ścisłej dziesiątki finalistek. Agnieszka jest kobietą stającą po stronie tych, którym odebrano Wolność tworzenia. Od 4 lat główna organizatorka międzynarodowego festiwalu „Passion for Freedom„, odbywającego się corocznie w Londynie (www.passionforfreedom.co.uk).

Kobieta-artystka, która na festiwal zaprasza twórców ściganych przez reżimy, z wyrokiem śmierci, z zakazem twórczości. Na co dzień jest nauczycielką plastyki angażującą się dodatkowo artystycznie, wystawiając i promując swoje prace. Jej motto, a zarazem motto festiwalu to „Wolność dla Kobiet. Wolność Słowa. Obrona Wolności tam gdzie istnieje. Promocja Wolności tam gdzie jej nie ma.”

ag maja wolna

Podczas niedzielnego spotkania Pani Agnieszka przedstawiła prace niektórych artystów, którzy obawiają się represji ze strony swoich rządów; artystów, których już nie chce wystawić żadna galeria w Europie. Opowiadała jak chroni i wspiera artystów, czyniąc sztukę środkiem walki o podstawowe Prawa Człowieka.

Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze, której towarzyszyła lampka wina i przekąski przygotowane specjalnie na tą okazje przez sefa restauracji „Terina”, ul. Kapnikareas 32. Zaproszeni goście mogli podzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami, jakie, towarzyszyły im po obejrzeniu zaprezentowanych slajdów i wysłuchaniu interesujących interpretacji Pani Agnieszki Kołek.

agnieszka kolek1 agnieszk kolek3 agnieszka kolek2

Swoją obecnością zaszczyciła spotkanie Pani Renata Krych, żona Ambasadora RP w Atenach, Pani Karolina Smaga – III Sekretarz Wydziału Konsularnego, przedstawicielki Klubu Kobiet Pani Mariola Ypsilanti i Barbara Kaliakmani, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „EGIDA”.

Wkrótce ukarze się na naszej stronie wywiad, który Agnieszka Kołek udzieliła specjalnie dla portalu www.polonorama.com

Tekst i zdjecia: 
Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne