Strona głównaAktualnościGrecjaGrek nagrodzony za pomysł na drzewo oliwne w pudełku

Grek nagrodzony za pomysł na drzewo oliwne w pudełku

Grecy z wyobraźnią i wspaniałymi pomysłami rozkwitają nawet w czasach kryzysu. Podobnie jak Vassilis Tsipas z Xylokastro w prefekturze Korynckiej, absolwent Akademii Rolniczej w Atenach, który wpadł na pomysł, aby włożyć do pudełka drzewo oliwne i wysłać je w świat.

Oczywiście drzewo oliwne musiało być miniaturowe, aby mogło być bezpiecznie zapakowane. Stąd PlantBox: pomysł, nad którym 29-letni mężczyzna pracował od lat, ostatecznie nabrał kształtu w marcu, kiedy miniaturowe drzewo oliwne zostało umieszczone w pudełku wielkości opakowania z wodą kolońską.

Pomysł Tsipasa był prosty i genialny. Drzewo oliwne o standardowym rozmiarze byłoby idealnym prezentem dla kogoś za granicą, idealną pamiątką przypominającą Grecję, podobnie jak kilka innych rzeczy. Pomysł pokazuje, jak pomysłowi i kreatywni mogą być Grecy.

Podobnie jak jego ojciec, młody mężczyzna z Koryntu nauczył się uprawiać drzewa i stał się w tym bardzo dobry. Używając nowoczesnych technik wzrostu roślin, stworzył miniaturowe drzewo oliwne o wysokości 18 cm, które można przetransportować w dowolne miejsce na świecie, ponieważ może przetrwać do 12 dni bez wody i światła.

Idea wynikała z potrzeby stworzenia produktu, który jest bezpośrednio związany z Grecją, ma wartość emocjonalną, a także ma wysoką wartość estetyczną.
Sukces przedsięwzięcia został przypieczętowany pierwszą nagrodą startupową w kategorii Early Stage w Athens Startup Awards 2018, organizowaną przez Atenską Izbę Handlowo-Przemysłową, we współpracy z regionem Attica.

Przemawiając po otrzymniu nagrody, której towarzyszył czek na 6000 euro, Tsipas powiedział, że jego pomysł na żywe drzewo podróżuje po całym świecie zaspokaja potrzeby hoteli, firm turystycznych, ale także przedsiębiorstw, które zajmują się innymi firmami za granicą i chcą im zrobić wyjątkowy prezent, który mimo tak niewielkich rozmiarów, mówi wiele w kategoriach symboliki i znaczenia kulturowego.

Opr.: Monika Szarek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne