Strona głównaAktualnościGrecjaGrecy wprowadzają ograniczenia związane z inflacją

Grecy wprowadzają ograniczenia związane z inflacją

Inflacja zmienia nawyki konsumentów – co druga osoba kupuje jedynie niezbędne produkty.

Wraz z rosnącymi cenami, greccy konsumenci ograniczają wydatki na mniej istotne produkty, takie jak kosmetyki i artykuły modowe.

Ludzie ograniczają wydatki z powodu malejących dochodów realnych spowodowanych inflacją, a zwłaszcza ze względu na wzrost kosztów energii. Ma to wpływ między innymi na firmy kosmetyczne, które odnotowały spadek sprzedaży w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku.

Co więcej, biorąc pod uwagę, że greckie gospodarstwa domowe zostały dotknięte 10-letnim kryzysem finansowym, wpływ podwyżek cen w Grecji w porównaniu z innymi krajami jest bardziej oczywisty.

Co istotne, niedawne badanie przeprowadzone przez firmy konsultingowe EY zatytułowane „EY Future Consumer Index Greece 2022” wykazało, że tendencja do zmniejszania zakupów określonych produktów wzmocniła się, a 70% uczestników stwierdziło, że wydaje mniej pieniędzy na produkty nieistotne, w porównaniu z 60 % w 2021 roku.

W porównaniu z innymi krajami odsetek ten jest znacznie wyższy niż w próbie globalnej (47%), jak i europejskiej (40%). W Hiszpanii i Włoszech, dwóch krajach, które również doświadczyły problemów finansowych, odsetek ten wynosi odpowiednio 47% i 49%.

W rzeczywistości, w porównaniu z 43% w zeszłym roku, co drugi konsument kupuje tylko artykuły pierwszej potrzeby, a 55% twierdzi, że spędza w domu więcej czasu niż przed wybuchem pandemii. Panhelleńskie Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Kosmetyków i Perfum szacuje, że krajowy rynek kosmetyczny odnotuje w tym roku wzrost, ale zwraca też uwagę, że głównymi wyzwaniami dla firm z branży będą rosnące koszty surowców oraz wzrost kosztów energii, które mają również odzwierciedlenie w cenach kosmetyków.

Niestabilność geopolityczna spowodowana konfliktem na Ukrainie rodzi dodatkowe pytania dotyczące podwyżek cen importowanych kosmetyków i zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Dyrektorzy branży zauważają, że wraz z upływem czasu konsekwencje inflacji staną się tylko coraz bardziej widoczne, a klienci coraz częściej będą decydowali się na produkty kosmetyczne marek własnych i ograniczali zakupy droższych towarów. Niektóre firmy oferujące znane marki kosmetyczne zaczęły dostrzegać odzwierciedlenie tego trendu we własnej sprzedaży.

Grecka spółka Estee Lauder odnotowała 15% spadek sprzedaży w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku (do maja) w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne