Zioła są niezbędne podczas gotowania, zwłaszcza w kuchni greckiej, choć ich aromaty i dodany smak to nie jedyna zaleta stosowania ich w codziennym życiu.
Z powodu szczególnie dobrego przystosowania do zboczy górskich i zielonych pól wszelakie zioła można znaleźć rosnące dziko w całej Grecji. Ciepła i łagodna pogoda na Morzu Śródziemnym to idealne środowisko do uprawy pożywnych, pysznych greckich ziół, które mogą już przed zerwaniem wypełnić Twój ogródek lub balkon przyjemnym, świeżym zapachem.
Rośliny te, znane od wieków, mogą być wykorzystywane zarówno w kuchni ze względu na ich różnorodny smak, jak i w medycynie dla ich wielu właściwości leczniczych.
Wymienianie greckich ziół mogłoby jednak trwać bez końca, dlatego w tej liście skupimy się tylko na tych najbardziej korzystnych, które mogą poprawić Twoje zdrowie.
Gojnik lub górska herbata Malotira
Pochodząca z Krety dzika Malotira (gojnik) jest używana w bardzo popularnej herbacie leczniczej, do której głównie wykorzystywane są suszone łodygi kwiatowe tej rośliny.
To greckie zioło ma wiele zalet. Najczęściej określane jest jako środek przeciwanemiczny, przeciwzapalny, dezynfekujący, pobudzający oraz do detoksykacji organizmu. Malotira leczy także osoby cierpiące na problemy z sercem i trawieniem, a ponadto używana jest do walki z przeziębieniami, podczas leczenia ran lub nawet zapobiegania siwieniu, ponieważ pomaga zachować naturalny kolor włosów.
Zioło to można również przekształcić w olejek eteryczny, który, jak się uważa, zwiększa wytrzymałość kości i może zapobiegać osteoporozie.
Włączenie herbaty Malotira do własnej rutyny w taki sposób, by przyniosła oczekiwane korzyści zdrowotne wcale nie jest skomplikowane – można po prostu zamienić swoją zwykłą herbatę na ziołową. Dodatkowo możesz dodać miód lub inne ulubione zioła, aby uzyskać smak najbardziej odpowiedni dla Ciebie.
Majeranek ogrodowy
Majeranek (Origanum Majorana) to zioło uprawiane w Grecji od czasów starożytnych. Roślina ta jest bardzo popularna także w Polsce i najczęściej wykorzystuje się jej świeże (lub suszone z paczki) listki w kuchni jako przyprawę.
Jednak majeranek ma także wiele właściwości leczniczych i jest naturalnym środkiem uspokajającym. Para wytwarzana przez gorący napar z tego zioła jest również bardzo korzystna dla ludzkiego układu oddechowego, a jej olejek eteryczny może pomóc w zmniejszeniu bólu zębów.
Ta pożyteczna i pożywna roślina pojawia się w wielu przepisach kuchni greckiej. W potrawach najlepiej komponuje się z mięsem, sałatkami, serem i pieczywem.
Herbata Olympus – gojnik z Olimpu
Sideritis Scardica jest powszechnie znana jako herbata Olympus lub grecka herbata pasterska. Zawiera ona znaczne ilości flawonoidów, przeciwutleniaczy, garbników, żelaza, cynku, potasu, magnezu, sodu i olejków eterycznych.
W czasach starożytnych, Sideritis był ogólnym odniesieniem do roślin zdolnych do leczenia ran spowodowanych przez broń żelazną podczas bitew, także zioło to było dobrze znane starożytnym Grekom.
Herbata Olympus ma bardzo przyjemny smak, który niektórzy czasem wzbogacają cynamonem i miodem. Tradycyjnie stosuje się ją w celu wspomagania trawienia, stymulacji układu krążenia oraz pomocy organizmowi w przeziębieniach i kaszlu. Współczesne badania naukowe potwierdzają także teorię, że herbata pomaga w zapobieganiu osteoporozie.
Lebiodka kreteńska
Lebiodka kreteńska (Origanum dictamnus lub Dittany z Krety), rosnąca dziko na zboczach gór i wąwozach Krety, to delikatna roślina wieloletnia znana ze swoich leczniczych, terapeutycznych i aromatycznych właściwości.
Roślina ta od dawna jest bardzo ceniona za to jak może wpłynąć na zdrowie człowieka. Hipokrates, na przykład, uważał lebiodkę kreteńską za przydatną przy bólach brzucha i poprawiającą działanie układu pokarmowego. Co więcej, zioło kojarzone było z miłością od czasów starożytnych, ponieważ uważa się, że jest afrodyzjakiem i tradycyjnie podaje się je młodej parze, aby rozpalić ich namiętność. Mówi się, że używała go także Afrodyta.
Fliskouni (Dzika Mięta)
Fliskouni, znana również jako mięta górska lub Pennyroyal, jest od wieków używana w herbatach. Przypomina trochę dziki tymianek ze względu na małe, kłujące liście i różowe lub fioletowe kwiaty, ale pachnie bardziej jak mięta.
W medycynie ludowej uważa się, że pobudza układ nerwowy i serce. Herbata z Fliskouni jest również doskonała w leczeniu dolegliwości układu oddechowego, takich jak ból gardła, kaszel i astma, a do tego stosowana jest w leczeniu kolki, zgagi, niestrawności i zespołu jelita drażliwego.
Świetnie nadaje się do picia lub oddychania parą (umieszczenie zioła w misce z przegotowaną wodą i głębokie wdychanie unoszącej się pary).
Cząber ogrodowy
Cząber ogrodowy, zwany też satureją, to wieloletnia roślina śródziemnomorska, zwykle używana w kuchni. Starożytni Grecy używali również tego zioła do robienia wina smakowego.
W średniowieczu zioło to było używane do leczenia bólu gardła, kaszlu i bólu zębów. W nowoczesnym ziołolecznictwie cząber ogrodowy wykorzystuje się głównie ze względu na właściwości lecznicze układu pokarmowego. Ponadto, pobudza on apetyt i pomaga w leczeniu biegunki, skurczów jelit, bólu kolkowego i mdłości.
Może być stosowany zewnętrznie jako środek antyseptyczny na rany i ukąszenia owadów, przynosząc natychmiastową ulgę.
Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to roślina występująca w Europie, Azji i Ameryce Północnej o korzystnych właściwościach znanych od czasów starożytnych. Kwitnąca część tej rośliny jest zwykle używana do celów medycznych.
Krwawnik nie jest jednak jedyną taką rośliną – nazwa ta jest stosowana do około 140 różnych, ale blisko spokrewnionych odmian, które należą do rodzaju Achillea.
Krwawnik pospolity ma wiele korzystnych skutków dla ogólnego stanu zdrowia. Jest uważany za silny środek na nadmierne pocenie się, a jeśli pijemy go na gorąco, może pomóc w detoksykacji organizmu. Ponadto krwawnik jest naturalnym środkiem na obniżenie ciśnienia krwi i poprawę krążenia krwi.
Zioło to może również skutecznie wspierać układ odpornościowy, pomagać w zasypianiu i łagodzić katar sienny.
Czystek
Czystek lub róża skalna to mały krzew, który rośnie dziko w wielu częściach Grecji, ale najczęściej na Krecie i na Cyprze. Czystka wyróżnia fakt, że może być także wykorzystany jako roślina ozdobna ze względu na kwiaty o białych lub fioletowych płatkach.
Róża skalna była szeroko stosowana w medycynie ludowej przy problemach żołądkowych i jako środek przeciwzapalny lub przeciwskurczowy. Jest używana też do leczenia problemów skórnych, w tym nowych lub starych blizn i ran.
Uważa się, że to zioło kontroluje krwawienie i ma również działanie antybiotyczne. Niektórzy twierdzą, że chroni serce aż cztery razy lepiej niż czerwone wino i jest silnym przeciwutleniaczem.
Pokrzywa zwyczajna
Jedną z najważniejszych roślin leczniczych stosowanych w starożytnej Grecji i Rzymie była Urtica dioica, czyli pokrzywa. Obecnie w Polsce jest znana każdemu – rośnie w ogródku czy na łąkach lub często można zobaczyć jej nazwę w składzie kosmetyków.
Pokrzywa zwyczajna ma wiele właściwości zdrowotnych, a współczesna medycyna stosuje ją ze względu na zawartość witamin (A, C, E, B1, B2, B3 i B5) oraz minerałów, takich jak wapń, żelazo, kwas foliowy, potas, mangan i fosfor.
Pokrzywa pomaga przy skurczach menstruacyjnych i poprawia pracę nerek. Stwierdzono również, że ma właściwości przeciwdrgawkowe w przypadku reumatyzmu lub rwy kulszowej.
Czerwone oregano
Czerwone oregano (Origanum vulgare) to wieloletnia roślina powszechnie nazywana w Grecji herbatą pontyjską, ponieważ rośnie w Kilkis w północnej Grecji, zamieszkałej głównie przez Greków pontyjskich. Herbata pontyjska rośnie również w Czarnogórze.
Ten rodzaj oregano ma wiele podobnych zalet do zwykłego oregano. Liście są silnie antyseptyczne i mogą działać przeciwskurczowo. Czerwone oregano może być stosowane w herbacie na przeziębienie, grypę, lekką gorączkę, niestrawność i bolesne skurcze menstruacyjne.
Wyjątkowo po wysuszeniu traci cały swój aromat. Jednak po kontakcie z gorącą wodą czerwone oregano wytwarza rewelacyjny zapach i nadaje wspaniały smak.
Zofia Masalska