Strona głównaAktualnościGrecjaGreckie obywatelstwo dla rybaków-imigrantów za pomoc podczas śmiertelnych pożarów w Mati

Greckie obywatelstwo dla rybaków-imigrantów za pomoc podczas śmiertelnych pożarów w Mati

Trzej migranci, z zawodu rybacy, zostali nagrodzeni greckim obywatelstwem za uratowanie ludzi, którym groziło utonięcie w morzu po ucieczce z domów przed szalejącymi pożarami lasów.

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos wręczył w środę w Atenach akty nadania obywatelstwa Ganiemu Xhece z Albanii i dwóm Egipcjanom: Emadowi El Chaimiemu i Mahmudowi Ibrahimowi Musie.

Wyciągnęli oni z morza pięć tonących osób i zabrali do najbliższego portu, gdy szalejący ogień dotarł do wybrzeży i zniszczył setki domów, zmuszając mieszkańców do ucieczki. Ludzie, którzy uciekali przed ogniem, rzucali się do wody; wielu z nich utonęło.

„Wróciłem do tych koszmarnych chwil i przypomniałem sobie, co to znaczy człowiek. To co zrobiliście, dowodzi, że ludzkość i solidarność nie są kwestią obywatelstwa ale kwestią duszy”- powiedział, Prezydent Pawlopoulos.

Ubiegłoroczne pożary, które nawiedziły Grecję pod koniec lipca, należały najtragiczniejszych w skutkach w Europie w XXI wieku. Zginęło w nich ok. 100 osób, a rannych zostało kilkadziesiąt.

(PAP)

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne