Strona głównaAktualnościGrecjaGreckie Ministerstwo Kultury zmodernizuje stare Muzeum Archeologiczne w ...

Greckie Ministerstwo Kultury zmodernizuje stare Muzeum Archeologiczne w Mytilini

Greckie Ministerstwo Kultury przedstawiło niedawno plany kompleksowej renowacji Starego Muzeum Archeologicznego w Mytilini, mieszczącego się w neoklasycystycznej rezydencji rodzinnej.

Muzeum pełniło funkcję kustosza dziedzictwa kulturowego Lesbos w latach 1967-1985 i ponownie w latach 1990-2014. Zaprzestało działalności w 2014 r. ze względu na pogarszający się stan budynku.

Minister kultury Lina Mendoni wyjaśniła, że głównym celem projektu jest odnowienie starzejącej się struktury, dostosowanie jej do nowoczesnych standardów muzealnych i stworzenie nowej stałej wystawy, aby zaprezentować historię i znaczenie kulturowe wyspy od epoki neolitu do późnego Cesarstwa Rzymskiego.

Odnowione Stare Muzeum będzie działać w połączeniu z pobliskim Nowym Muzeum Archeologicznym, oferując odwiedzającym kompleksowy wgląd w starożytne Lesbos od epoki neolitu do czasów rzymskich. Projekt obejmuje również dodanie oddzielnej windy po północno-zachodniej stronie budynku, oferującej dostęp osobom niepełnosprawnym.

Projekt przewiduje wykorzystanie parteru i dwóch zachowanych pięter Muzeum Archeologicznego w Mytilini o łącznej powierzchni 543 metrów kwadratowych. Na pierwszym i drugim piętrze znajdą się przestrzenie wystawowe o powierzchni 219 metrów kwadratowych, podczas gdy obszary obsługi odwiedzających, takie jak kasa biletowa, recepcja i toalety, będą obejmować parter, pierwsze i drugie piętro, obejmując 177 metrów kwadratowych.

fot. Eforat Starożytności Lesbos

Dodatkowo projekt obejmuje powierzchnie magazynowe (88 mkw.), instalacje elektromechaniczne (47 mkw.), przestrzeń administracyjną (12 mkw.), bar przekąskowy o powierzchni 129 mkw. oraz teren zewnętrzny o powierzchni 287 mkw. Otoczenie muzeum, w tym korytarze dla zwiedzających i obszary nasadzeń, również zostanie odnowione, zapewniając 1036 metrów kwadratowych powierzchni do eksponowania artefaktów archeologicznych.

Muzeum Archeologiczne w Mytilini składa się z dwóch budynków: Starego Budynku i Nowego Budynku w dzielnicy Kioski. Stary budynek został nabyty przez Ministerstwo Kultury w 1965 roku i został zbudowany w 1912 roku przez znanego smyrneńskiego architekta Vafiadisa.

Stary budynek Muzeum Archeologicznego w Mytilini oferuje odwiedzającym wgląd w historię Lesbos.

Na pierwszym poziomie znajdą się ekspozycje związane z końcowym okresem neolitu, w tym ceramika, narzędzia i biżuteria z jaskini Agios Bartholomew. Na drugim piętrze eksponaty obejmą obiekty datowane od X wieku p.n.e. do IV wieku n.e., prezentując ceramikę lesbijską, zestawy pogrzebowe, ofiary wotywne i złotą biżuterię. Podstacja będzie zawierać elementy architektoniczne, rzeźby i inskrypcje wotywne z okresu od archaicznego do rzymskiego, zapewniając kompleksowe spojrzenie na dziedzictwo kulturowe wyspy.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne