Ponad jedna piąta z 11 500 zagrożonych gatunków zwierząt, roślin i grzybów w Grecji jest zagrożona wyginięciem – tak wynika z ponownej oceny krajowej Czerwonej Księgi.
Ministerstwo Środowiska opublikowało zaktualizowaną listę z okazji Europejskiego Dnia Natura 2000, czyli rocznicy utworzenia w 1992 r. największej na świecie skoordynowanej sieci obszarów chronionych, która obecnie obejmuje ponad 27 000 obszarów.
Gatunki znajdujące się na greckiej Czerwonej Liście zostały ocenione zgodnie z kryteriami ustalonymi przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Lokalna Czerwona Lista, powiązana z Czerwoną Listą IUCN, działa jako ogólnodostępna baza danych, umożliwiająca dostęp do informacji naukowych na temat flory i fauny.
Na całym świecie 28 procent gatunków ocenianych przez IUCN jest zagrożonych, a w Grecji odsetek ten wynosi 21,5 procent. Około 18,7 procent roślin, 22,6 procent zwierząt i 34,8 procent grzybów na liście jest zagrożonych wyginięciem.
Jeśli chodzi o szczegóły, 28,3 procent ptaków, 31,3 procent ssaków, 13,3 procent gadów, 34,6 procent płazów i 21,5 procent bezkręgowców na liście jest zagrożonych wyginięciem. Sęp płowy, najmniejszy z czterech gatunków sępów występujących w Grecji i Europie, jest zaliczany do gatunków „krytycznie zagrożonych”
Lecz jednak są również pozytywy. W osobnym komunikacie Greckie Towarzystwo Ornitologiczne poinformowało, że dwa sępy, które zimowały w tym roku na górze Parnitha, niedaleko Aten, połączyły się w parę i założyły tam gniazdo – jest to pierwszy potwierdzony lęg tego gatunku na tym obszarze od lat 70. ubiegłego wieku.
Fauna Grecji zagrożona wyginięciem
Fauna w Grecji jest niezwykle zróżnicowana, z wieloma różnymi gatunkami. W górzystych regionach kraju, zwłaszcza w lasach, żyją niedźwiedzie, dzikie koty, brunatne wiewiórki, szakale, wilki, lisy, jelenie i rysie. Rzadki gatunek dzikiej kozy, znany jako kri-kri, zamieszkuje górzyste regiony Krety.
W Grecji występuje 116 gatunków ssaków, a 57 z nich należy do gatunków zagrożonych, takich jak niedźwiedzie brunatne z Epiru. W celu ochrony niedźwiedzi brunatnych, wilków, węży i innych zagrożonych gatunków powstało wiele organizacji ekologicznych, takich jak Arcturos, które działają na rzecz ochrony dzikiej przyrody i środowiska naturalnego.
Również odnotowano około 422 gatunków ptaków, a około 70 procent z nich to ptaki wędrowne. W drodze z krajów północnych do południowych wiele ptaków zatrzymuje się w jeziorach lub deltach rzek na kilka tygodni, tworząc rzadki ekosystem.
opr: Mateusz Czyszczoń