Strona głównaAktualnościGrecjaGrecka diaspora jednoczy się, aby pomóc ofiarom pożarów

Grecka diaspora jednoczy się, aby pomóc ofiarom pożarów

Po tragedii jaka dotknęła w ostatnim czasie miejscowość Mati, Grecy z całego świata połączyli siły, by pomóc ofiarom.

Grecka diaspora w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech i innych krajach zjednoczyła się w zbieraniu pieniędzy i zaopatrzenia dla osób, które straciły bliskich i domy.

Szacuje się, że prawie trzy tysiące budynków zostało całkowicie zniszczonych lub jest poważnie uszkodzonych od ognia, podczas gdy co najmniej 91 osób straciło życie.

Kierując się miłością do ojczyzny i greckiego philotimo, niektórzy skrócili swoje urlopy, by pomóc poszkodowanym.

Spośród kilkudziesięciu wolontariuszy z centrum darowizn i dystrybucji, założonego w miejscowości Nea Makri, na północ od Mati, portal greekreporter rozmawiał z dwoma greckimi Amerykanami, którzy przybyli tu z pomocą.

Poruszona cierpieniem ludzi Eleni Arvaniti powiedziała: „Pierwsze pytanie, które przyszło mi do głowy, to, co mogę zrobić, jak mogę pomóc.” Mati dodała: „To mogła być wioską kogoś z nas. Ta tragedia uderzyła w każdego Greka za granicą.”

Kelly Vlahakis-Hanks, prezes i dyrektor generalny firmy Earth Friendly Products i producent ECOS, również pomagała ofiarom w sprzątaniu i ofiarowała produkty czyszczące.

„Chciałabym zachęcić innych Greków do zmobilizowania się. W nadchodzących tygodniach i miesiącach będzie wiele zmagań i trudności, z którymi borykają się ci ludzie i nie powinniśmy o nich zapominać „ – mówi Vlahakis-Hanks.

„Po pożarze tej wielkości, jedną z najważniejszych rzeczy jest oczyszczenie miasta”, powiedziała Grecka reporterka.

„Natychmiastowe potrzeby są zaspokajane, ale ludzie powinni pamiętać, że odbudowa tej społeczności zajmie lata”, powiedział Arvaniti.

Wolontariusze w centrum darowizny i dystrybucji podkreślają, że pilnie potrzebne są niektóre produkty higieny osobistej, takie jak szczoteczki do zębów, pasty do zębów, ale przede wszystkim więcej darowizn i wolontariuszy.

Wolontariusze udzielają pomocy ofiarom, a także specjalistom, takim jak elektrycy i inżynierowie, aby pomóc w przywróceniu dostaw energii elektrycznej do dotkniętych pożarem budynków.

Darowizny od Greków za granicą
Osoby, które nie mogły przyjechać do Grecji, aby pomóc, zareagowały entuzjastycznie, przekazując hojne datki. Grecki rząd utworzył oficjalne konto bankowe dla ofiar pożaru:

Bank of Greece
Beneficjent: Ministerstwo Finansów
BIC / SWIFT: BNGRGRAA
IBAN: GR4601000230000002341195169

Dziesiątki organizacji greckiej diaspory rozpoczęło kampanie zbierania funduszy, w tym greekreporter. Fundusze zebrane przez greekreporter zostaną przekazane bezpośrednio gminom dotkniętym żywiołem lub przekazane samym ofiarom.

diaspora gr1

W Stanach Zjednoczonych Amerykańskie Stowarzyszenie Postępu Edukacji Greckiej (AHEPA), The Hellenic Initiative (THI) i Hellenic American Leadership Council (HALC) są jednymi z wielu organizacji, które wystosowały apele o nadzwyczajne fundusze.

Wcześniej restauracje w całym regionie Chicago połączyły się z HALC z siedzibą w Chicago, aby pomóc zebrać fundusze. W imprezie uczestniczyła długa lista grecko-amerykańskich restauracji, przekazując 10 procent wszystkich wpływów ofiarom pożaru.

W Australii, Grecka Wspólnota Ortodoksyjna SA wraz z lokalnymi greckimi stowarzyszeniami ustanowiła fundusz pomocy wspólnotowej w Bank of Sydney i Delphi Bank.

Grecka wspólnota w Egipcie w Aleksandrii zaoferowała schronienie osieroconym dzieciom z Fundacji Dzieci Lyrio, która została poważnie zniszczona przez pożar.

Opr.: Monika Szarek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne