Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja wprowadza nowe przepisy dotyczące zwierząt domowych

Grecja wprowadza nowe przepisy dotyczące zwierząt domowych

Grecja wprowadza nowe przepisy dotyczące właścicieli i sprzedawców zwierząt oraz surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami. Zostały one zawarte w nowej ustawie wniesionej do Parlamentu w czwartek. Przedstawiając projekt, zastępca ministra spraw wewnętrznych Stelios Petsas powiedział, że nowe regulacje „ dla zwierząt domowych pokazują nasze człowieczeństwo”.

Nowa ustawa zawiera teraz wyraźnie pięć uznanych na całym świecie swobód zwierząt. Są to:

  • wolność od głodu i pragnienia
  • wolność od dyskomfortu
  • wolność od bólu, urazów i chorób
  • wolność ekspresji normalnych zachowań
  • wolność od strachu i dystresu

Kluczowym aspektem proponowanych przepisów jest stworzenie nowej cyfrowej książeczki zdrowia dla wszystkich zwierząt, która będzie zawierać pełną historię medyczną i będzie dostępna zarówno dla właścicieli, jak i lekarzy weterynarii.

Kolejnym kluczowym aktem prawnym jest zakaz sprzedaży kotów i psów w sklepach zoologicznych. Zostają także wyeliminowane reklamy handlowe. Grzywna za opublikowanie reklamy hodowlanej zostanie ponad trzykrotnie zwiększona.

Sprzedaż zwierząt domowych w Grecji będzie w przyszłości dozwolona tylko przez zatwierdzonych hodowców i właścicieli. Ponadto zabronione będą opłaty za adopcję zwierząt, z wyjątkiem kosztów transportu i leczenia.

Hodowcy otrzymają zezwolenie na posiadanie jednego miotu, a przyszli właściciele również będą musieli zostać oficjalnie zarejestrowani. Sterylizacja będzie teraz obowiązkowa dla wszystkich właścicieli, z pewnymi wyjątkami medycznymi.

Zatwierdzeni licencjonowani hodowcy zostaną ukarani grzywną w wysokości 2000 euro, jeśli dopuszczą do więcej niż sześć miotów i jednego osobnika.

Za znęcanie się nad zwierzętami grożą również surowsze grzywny. Przepisy będą teraz obejmować takie czyny, jak porzucenie, strzelanie, umyślne obrażenia i zatrucie. Zgodnie z nową ustawą zaostrza się również istniejące kary za poważne wykroczenia administracyjne.
W Grecji zostanie wprowadzony nowy krajowy rejestr zwierząt domowych, w którym wszystkie zwierzęta będą musiały być rejestrowane, w tym zwierzęta przeznaczone do adopcji.

Rejestry karne osób, które zostały skazane za torturowanie zwierząt, zostaną teraz wprowadzone do bazy danych zarządzanej przez ateńską prokuraturę.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne