Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja: Sposoby na uratowanie turystyki przed katastrofą

Grecja: Sposoby na uratowanie turystyki przed katastrofą

Ministrowie transportu Unii Europejskiej spróbują w przyszłym tygodniu ustalić zestaw wspólnych zasad ratowania przemysłu turystycznego latem 2020 r.

W miarę stopniowego znoszenia restrykcji związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa mają zostać wdrożone nowe schematy postępowania. W szczególności w Grecji ratowanie tego sektora jest kwestią kluczową, wręcz autoteliczna dla współczesnej gospodarki, ponieważ turystyka jest zdecydowanie najbardziej dochodowym sektorem.

Wydaje się, że wznowienie lotów jest największym wyzwaniem, przed którym stoi Grecja i cała UE, a linie lotnicze i lotniska poniosły miliardowe straty w wyniku ograniczeń i zamknięcia granic.

Według raportów Grecja i inne kraje UE rozważają szereg form ponownej aktywacji turystyki. Będzie to między innymi testowanie odwiedzających pod kątem koronawirusa, zanim jeszcze udadzą się do kraju docelowego. Turyści potrzebują zatem „paszportu zdrowotnego” przed wyruszeniem w podróż. Inną formą, poddaną aktualnie rozważaniom władz, jest testowanie odwiedzających po przybyciu na krajowe lotniska. Jednak w ogólnej opinii uznawane jest ona za najmniej racjonalne i niemożliwe do wdrożenia. Wpływa na to liczba odwiedzających oraz brak szybkich testów diagnostycznych metodą molekularną, uważaną za najbardziej niezawodną.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis ogłosił we wtorek, że hotele całoroczne w Grecji mogą zostać otwarte 1 czerwca, ale hotele sezonowe, które są oczywiście rozproszone w każdym zakątku kraju, będą musiały zaczekać z rozpoczęciem działalności.

Władze zastanawiają się nad środkami, które hotele powinny podjąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Rozważają w tym obszarze możliwość utrzymania grupy pustych pokoi na wypadek kwarantanny gości z objawami wirusa. Kolejną propozycją jest wyznaczenie jednego hotelu w każdym obszarze turystycznym, który może być wykorzystany do tego celu.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż nadchodzące wakacje będą czasem szczególnym. Będą także wymagać, zarówno od osób pracujących w sektorze turystyki jak i samych turystów rygorystycznego przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa.

MM
Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne