Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja "miłą eksportową niespodzianką Europy"?

Grecja „miłą eksportową niespodzianką Europy”?

Przewodniczący Rady Ekspertów Ekonomicznych Michael Arghyrou podzielił się przekonaniem, że Grecja spełnia „wszystkie kryteria, by być miłą eksportową niespodzianką Europy.”

Przemawiając podczas 86. targów TIF w Salonikach, zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie nastąpiła pozytywna „cicha transformacja w bilansie zewnętrznym kraju”, którego ekspansja, gdy się pojawia, nie wynika już z utraty konkurencyjności – w przeciwieństwie do tego, co działo się w latach 2000.

Arghyrou powiedział również, że obecny kryzys, który nie jest ekonomiczny, ale głównie geopolityczny, mimo że wpływa na gospodarkę, otwiera również możliwości.

W warunkach znacznie zwiększonej niepewności, wyjaśnił, kraje takie jak USA, ale także w Europie, są obecnie zorientowane na „friend-shoring” i „near-shoring”, innymi słowy wolą inwestować na przyjaznych lub pobliskich rynkach i z większym bezpieczeństwem, co oznacza, że Grecja może uzyskać bezpośrednie inwestycje zagraniczne, które w przeciwnym razie skierowałyby się do krajów trzecich.

opr. Zofia Dalke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne