Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja pozyskuje około 3 mld euro z pięcioletniej emisji obligacji

Grecja pozyskuje około 3 mld euro z pięcioletniej emisji obligacji

Grecki minister finansów Christos Staikouras z zadowoleniem przyjął pomyślne pozyskanie funduszy, które przyniosły prawie zerową stopę procentową, ustanawiając nowy rekordowo niski koszt zadłużenia państwa greckiego .

W komunikacie Staikouras zauważył, że „od lipca 2019 r., kiedy Nowa Demokracja przejęła władzę, Grecja wypuściła 25 miliardów euro z rynków kapitałowych na bardzo korzystnych warunkach”. W swojej wypowiedzi podkreślił rolę rządu w zagwarantowaniu rezerwy gotówkowej kraju, tym samym podkreślił, że pozostaną one na bezpiecznym poziomie. (…) „Dzisiejsze wotum zaufania ze strony międzynarodowej społeczności inwestycyjnej przyczynia się do szeregu ostatnich pozytywnych zmian gospodarczych, takich jak podwyższenie ratingu kraju, rosnąca produkcja przemysłowa, wyższy wskaźnik produkcji przemysłowej i poprawa wskaźnika nastrojów gospodarczych”.

Staikouras podkreślił również, że aukcja obligacji skarbowych w środę zaowocowała najniższymi w historii stopami procentowymi na poziomie -0,4 procent i pdodał, że: „wszystko to jest wyrazem uznania dla wyrzeczeń dokonanych przez greckie społeczeństwo oraz wiarygodności i skuteczności polityki rządu”.

Barclays, BofA Securities, Citi, Commerzbank, Morgan Stanley i Societe Generale zostały wyznaczone do wspólnego zarządzania emisją, która ma nastąpić w lutym 2026 r.

Międzynarodowe rynki kapitałowe dają nowe wotum zaufania dla greckiej gospodarki . W kwietniu Bank Grecji powtórzył swoją prognozę wzrostu na poziomie 4,2% na 2021 r., ale ostrzegł, że grecka gospodarka stoi w obliczu dużej liczby bankructw różnych przedsiębiorstw po trwającym rok kryzysie koronawirusa.

Gubernator Banku Grecji Yannis Stournaras w swoim raporcie rocznym na 2020 r. był względnie optymistą co do 2021 r., tym samym trzymając się prognozy wzrostu gospodarczego na poziomie 4,2%, który jest wyższy niż wzrost wg ustaleń rządu i Komisji Europejskiej, ustalony na 3,5%.

Ostrzegł jednak, że wiąże się to z dużą dozą niepewności ze względu na ryzyko związane z przebiegiem pandemii, a także specyfikę greckiej gospodarki.

W planowanym przeglądzie greckiej gospodarki amerykańska analiza przewidywała odbicie gospodarcze na poziomie 4,9% w tym roku, powyżej ostatniej prognozy Banku Grecji o 4,2%. Ożywienie przyspieszy do 5,8% w 2022 roku.

Fakt, że S&P również skorygował perspektywę Grecji do „pozytywnej” ze stabilnej, oznacza, że ​​dalsza podwyżka może nastąpić w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy, doprowadzając Grecję do poziomu inwestycyjnego po ponad dziesięciu latach.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne