Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja pozyska 2,5 mld euro z 30 - letnich obligacji

Grecja pozyska 2,5 mld euro z 30 – letnich obligacji

Grecka 30-letnia obligacja, wyemitowana w środę, cieszy się dużym zainteresowaniem, poinformowała agencja zarządzania długiem publicznym.

Według zapowiedzi, pierwsza sprzedaż 30-letnich obligacji od 2008 r. ma przynieść 2,5 mld euro (2,99 mld dol.).

Bloomberg twierdzi, że to pokazuje długoterminowe zaufanie inwestorów i apetyt na rentowność na poziomie prawie 2 procent, czyli najwyższym w strefie euro.

Popyt, który był tuż przed rekordem ustanowionym na początku tego roku, pozwolił Grecji obniżyć ceny o 10 punktów bazowych w stosunku do początkowych prognoz.

Emisja była kontynuacją powrotu Grecji na rynki po trzech ratunkach podczas kryzysu zadłużenia w strefie euro i podkreśliła gwałtowną zmianę nastrojów od czasu zawirowań z tamtych lat, zauważa Reuters.

Minister finansów Christos Staikouras powiedział, że: „sprzedaż znacząco przyczyni się do dalszej poprawy stabilności długu publicznego (…)podkreśla i potwierdza, jeszcze dobitniej niż poprzednie wydania, zaufanie międzynarodowej społeczności inwestorów do zarządzania, potencjału i perspektyw greckiej gospodarki. (…) Jest to również dodatkowy pozytywny krok, który ma działać jako katalizator w przyszłych podwyższeniach ratingu kraju” – wyjaśnił.

Greckie Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że emisja 30-letnich obligacji charakteryzowała się dużym popytem, ​​niskim kosztem kredytu i wyjątkową jakością.

Według oficjalnych danych opublikowanych w marcu, grecka gospodarka jest w lepszej kondycji, niż się spodziewano.

Grecki Urząd Statystyczny ogłosił wyższe niż oczekiwano dane dotyczące PKB za 2020 r., a produkt krajowy brutto kraju spadł o 8,2% do 168,5 mld euro z 183,6 mld w 2019 r.

Można to porównać z szacunkami rządu dotyczącymi spadku o 10,5%, uwzględnionymi w budżecie na 2021 r., oraz z najnowszą prognozą Komisji Europejskiej dotyczącą spadku o 10%.

Liczba ta jest wciąż gorsza niż średnia dla strefy euro wynosząca -6,8% i średnia dla Unii Europejskiej wynosząca -6,4%. Jest jednak lepszaniż we Włoszech -8,8% i Hiszpanii -11,2%.

Grecki urząd statystyczny podał, że grecki PKB zmniejszył się o 7,9% w czwartym kwartale w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., ale wzrósł o 2,7% w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne