Grecja nominuje Olimp do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ogłosiły w zeszłym miesiącu ministerstwa kultury i środowiska.
Karta nominacyjna zostanie przygotowana przez trzyosobową komisję składającą się z przedstawicieli obu ministerstw oraz Agencji Środowiska Naturalnego i Zmian Klimatu (NECCA).
Oczekuje się, że dokument zostanie przedłożony Komitetowi Światowego Dziedzictwa UNESCO we wrześniu i zostanie zweryfikowany w styczniu 2023 roku.
Ufundowany przez NECCA dokument nominacyjny skupi się na bogatym środowisku naturalnym i dziedzictwie kulturowym Olympu– materialnym i niematerialnym.
Obszar Olimpu charakteryzuje się wysoką bioróżnorodnością z florą składającą się z ponad 20 lokalnych gatunków endemicznych, z których wiele rośnie na łąkach subalpejskich na dużych wysokościach.
Według minister kultury, Liny Mendoni, Olimp to jedna z najsilniejszych marek w Grecji.
„Elementy, które składają się na jej tożsamość kulturową – materialną i niematerialną – w połączeniu z jej unikalnymi cechami naturalnymi i środowiskowymi zapewniają spełnienie wymagań dotyczących jej nominacji i wpisania na Listę UNESCO” – powiedziała.
Olymp znajduje się już na wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1981 roku organizacja ogłosiła ten obszar Rezerwatem Biosfery.
Tymczasem Olimp i cały region zostaną objęte ścisłym reżimem ochrony i przepisami dotyczącymi użytkowania gruntów, a dekret prezydencki zostanie wydany na wniosek wiceministra środowiska Giorgosa Amyrasa.
„Poza tym, że jest najwyższą górą w Grecji, Olimp ma równie znaczącą wartość symboliczną na całym świecie. Jego umieszczenie na najważniejszej międzynarodowej liście zapewni wartość dodaną dla szerszego regionu i całego kraju” – powiedział Amyras.