Strona głównaBez kategoriiGrecja: nadmierna turystyka czy słabe zarządzanie?

Grecja: nadmierna turystyka czy słabe zarządzanie?

Czy nadmierna turystyka jest jednym z największych wyzwań Grecji, czy też złe zarządzanie powoduje niekończące się przeludnienie i zatłoczenie w często odwiedzanych greckich miejscach?

Po wstrzymaniu działalności turystycznej w 2020 r. z powodu wybuchu pandemii koronawirusa (Covid-19), ruch turystyczny do Grecji zaczął nabierać tempa latem 2021 r., zwiększając optymizm wśród specjalistów z branży turystycznej.

Eksperci od turystyki kwestionują obecnie dotychczasowe praktyki i szukają nowych odpowiedzi na to, jak zaradzić temu zjawisku.

Według Dimitriosa Buhalisa, profesora wizytującego na Politechnice w Hongkongu, turystyka to skomplikowany sektor, który – w zależności od okoliczności – potrzebuje długofalowych strategii, aby móc rozwijać nowe doświadczenia w oparciu o różnorodność produktu turystycznego.

„To może wydawać się proste, ale w rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany proces, ponieważ turystyka musi być zrównoważona, opłacalna, wspierać lokalne społeczności i tworzyć doświadczenia, które odwiedzający będą przekazywać innym” – powiedział podczas konferencji.

Wydarzenie odbyło się online z udziałem greckich specjalistów turystyki Nikosa Karaflosa, dyrektora generalnego Dexamenes Seaside Hotel; Anny Manias, współwłaścicielkalo Greeking.me; Andreasa Fatourosa, dyrektora generalnego Clio Muse Tours; eksperta ds. zrównoważonej turystyki Iyada Kayalia oraz Michaela Dritsas, szef sztabu wiceministra rozwoju Christosa Dimasa.

Czy istnieje overtourism?

Szukając odpowiedzi, eksperci od turystyki stawiają nowe pytania: Czy overturystyka w ogóle istnieje?

„Mamy tendencję do upraszczania rzeczy. Overtourism nie istnieje. Problem Grecji jest spowodowany głównie złą polityką zarządzania” – wyjaśnił podczas wydarzenia profesor Buhalis.

Dodał, że zmniejszenie ruchu turystycznego nie jest odpowiedzią.

„Większość ludzi dyskutuje o sposobach zmniejszenia liczby turystów. To się nie stanie. Spodziewamy się, że w przyszłości ruch turystyczny będzie jeszcze rósł” – powiedział, dodając, że gdy ludzie poprawiają jakość swojego życia, podróże są kolejną rzeczą, której będą szukać, aby tworzyć nowe doświadczenia.

„Prawdziwym problemem jest więc inteligentne zarządzanie popytem turystycznym i szukanie sposobów równomiernego rozłożenia ruchu turystycznego do greckich destynacji. Musimy promować różne formy turystyki, doświadczeń i innych miejsc docelowych, aby uniknąć przepełnienia” – dodał Buhalis.

Tymczasem nowe kluczowe strategie ogłoszone przez Ministerstwo Turystyki są zgodne z sugestiami Buhalis i koncentrują się na wprowadzaniu innych miejsc docelowych i przekierowywaniu podróżnych do nowych lokalizacji.

W niedawnym wywiadzie dla greckiej gazety Kathimerini grecki minister turystyki Vassilis Kikilias powiedział, że podejmowane są wysiłki, aby za pośrednictwem ujednoliconej sieci informacyjnej przedstawić podróżnym mniej znane miejsca docelowe.

Kikilias poinformował, że duża część działań ministerstwa koncentruje się na stałym lądzie, a mniejsza na popularnych wyspach, dążąc do zachowania autentyczności i zróżnicowania oferty turystycznej.

Minister dodał, że polityka środowiskowa jest kluczem do opracowania modelu zrównoważonej turystyki, który stworzy wartość dodaną i równomiernie rozmieści podróżnych w miejscach docelowych kraju.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne