Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja ma największą liczbę kóz na mieszkańca w Europie!

Grecja ma największą liczbę kóz na mieszkańca w Europie!

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez organ statystyczny Unii Europejskiej Eurostat, Grecja jest wyraźnym mistrzem UE pod względem liczby kóz.

Mówiąc ściślej, zgodnie ze sprawozdaniem Unii Europejskiej w sprawie rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa za 2019 r. Grecja zajmuje pierwsze miejsce w całej Unii, na jej terytorium żyje około 3 625 000 kóz. Drugie miejsce zajmuje Hiszpania z prawie milionem kóz mniej niż Grecja.

Naród Hiszpanii ma populację kóz wynoszącą 2 765 000, a Rumunia jest na trzecim miejscu, z 1 539 000 kóz. Następna jest Francja, na której terytorium znajduje się 1252 000 kóz.

Warto wspomnieć, że wszystkie te państwa członkowskie UE mają znacznie większy obszar lądowy niż Grecja, ale górzysty krajobraz Grecji okazał się być znacznie bardziej gościnny dla tych uroczych zwierząt!

Wiadomość ta wywołała falę humorystycznych postów w greckich mediach społecznościowych w ciągu ostatnich kilku dni, ponieważ grecka tradycja ludowa zawsze przedstawiała kozły jako osobliwe, przestarzałe postacie, będące synonimem ubóstwa i braku wykształcenia.

Oczywiście kraj ma długą tradycję rolniczą, sięgającą niewątpliwie dawnej przeszłości, a kozy były w centrum produkcji różnych serów, mleka i produktów mięsnych.

Najbardziej znanym jest oczywiście tradycyjny zwyczaj pieczonej kozy i pieczonej jagnięciny na rożnie w niedzielę wielkanocną.

Jednak tak duża populacja tych pożytecznych zwierząt nie przychodzi bez kosztów. Na greckiej wyspie Samotraki na północnym Morzu Egejskim, kozy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla środowiska naturalnego w wyniku nadmiernego wypasu. To niezwykłe, że kozy znacznie przewyższają liczebność ludzi na tej wyspie.

Chociaż na Samotraki jest tylko 3000 stałych mieszkańców, na wyspie mieszka obecnie ponad 45 000 kóz, co oznacza, że ​​na każdą osobę w Samotraki przypada 15 kóz!

To stworzyło prawdziwy kryzys środowiskowy na wyspie, ponieważ dziesiątki tysięcy kóz zjadły już prawie całą cenną dziką roślinność Samotraki. Z tego powodu wiele z tych zwierząt jest obecnie niedożywionych i dlatego nie można ich nawet sprzedawać na mięso.

Wydaje się więc, że tradycyjna miłość, którą Grecy okazali historycznie kozom, najprawdopodobniej osiągnęła swój praktyczny limit. W związku z tym najwyższy czas stworzyć krajową strategię dotyczącą liczby kóz w kraju. Nie możemy pozwolić głodującym zwierzętom wędrować po wsi w poszukiwaniu jedzenia.

Taka praktyka może być jeszcze bardziej złowieszcza, bowiem niekontrolowana populacja kóz może spowodować katastrofalną utratę cennej roślinności, na zboczach wzgórz w miejscach takich jak wyspa Samotraki, degradując tym samym jej naturalne środowisko przez dziesięciolecia.

MM
Źródło: europa.eu

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne