Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja ma drugą co do wielkości liczbę osob palących UE

Grecja ma drugą co do wielkości liczbę osob palących UE

Pomimo wielu lat kampanii antynikotynowych, Grecja ma teraz wątpliwe wyróżnienie jako kraj w Unii Europejskiej z drugą pod względem liczby palaczy.

Według najnowszych danych opublikowanych przez EUROSTAT, organ statystyczny UE, tylko Bułgaria przewyższa Grecję w tej nie do pozazdroszczenia statystykach, z 28,7% obywateli palących na co dzień, podczas gdy 23,6% Greków robi to codziennie.

Następne w kolejności na tej niefortunnej liście są narody Łotwa, gdzie 22,1% mieszkańców pali codziennie , a następnie Niemcy (21,9%) i Chorwacja (21,8%).

Z najmniejszą liczbą palaczy na mieszkańca, znajdują się kraje skandynawskie: Szwecja (6,4%) i Finlandia (9,9%); następnie Luksemburg na poziomie 10,5%; Portugalia z 11,5%; i Danii z 11,7%.

Od dwóch lat mniej niż jedna piąta, czyli 18,4% wszystkich mieszkańców UE w wieku 15 lat lub starszych przyznało, że pali papierosy każdego dnia. W sumie 12,6% osób w UE paliło mniej niż 20 papierosów dziennie, podczas gdy zaskakujące 5,9% paliło 20 lub więcej papierosów każdego dnia.

Ten niewielki segment zatwardziałych palaczy stanowił zaledwie 1,0% populacji palaczy w Szwecji, ale w Bułgarii było to aż 12,9%. Ci, którzy stwierdzili, że palą mniej niż 20 papierosów dziennie, stanowili 5,3% w Szwecji, ale niepokojące 15,8% w Bułgarii.

Kontynuując wieloletnią tradycję, było znacznie więcej palących mężczyzn niż kobiet, przy czym 22,3% mężczyzn w wieku 15 lat i więcej zgłaszało się jako codziennie palących papierosy, ponad 7% więcej niż kobiet, z których pali tylko 14,8%.

W skali kraju liczba mężczyzn, którzy codziennie palili, wzrosła z zaledwie 5,9% w Szwecji do niewiarygodnych 37,6% w Bułgarii. Ten zakres znalazł również odzwierciedlenie w kobietach, przy czym 6,8% szwedzkich kobiet pali codziennie, a 20,7% bułgarskich kobiet zgłasza, że ​​pali w ogóle.

Mężczyźni palili więcej niż kobiety we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Danii, w której mężczyźni palili o 0,1% mniej niż kobiety.

W ostatnich latach Grecy zmniejszyli swoje nawyki palenia o połowę, przechodząc z kraju, w którym palili prawie wszyscy, do kraju, w którym obecnie jest wiele ograniczeń, by to robić publicznie.

W wiadomości powitalnej dla działaczy antynikotynowych ogłoszono w środę, że Grecy ograniczyli palenie o ponad połowę w ciągu ostatniej dekady.

Według nowych danych ELSTAT palenie zostało zredukowane o 52,4% w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a decydujący wzrost osiągnięto w grupie wiekowej 14-16 lat.

Według stanu na wrzesień 2019 r. 24,9% dorosłych w Grecji zgłosiło, że paliło więcej niż jednego papierosa dziennie. Prawie cztery procent, czyli 3,7%, zgłosiło, że są „okazjonalnymi” palaczami, którzy wypalają mniej niż siedem papierosów tygodniowo.

Korzystając z informacji z 8500 greckich gospodarstw domowych zebranych z badań w latach 2009, 2014 i 2019, eksperci twierdzą, że liczba palaczy dziennych spadła o 24,5%, a palaczy okazjonalnych spadła o imponujące 38,3%.

Jednak w kluczowej młodszej grupie demograficznej osoby w wieku poniżej 24 lat są coraz mniej skłonne do palenia, z redukcją w wysokości aż 52,4%.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne