Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja gotowa na przyjęcie 1 miliona turystów tygodniowo

Grecja gotowa na przyjęcie 1 miliona turystów tygodniowo

Grecja ma powitać milion podróżnych tygodniowo, powiedział minister turystyki, Vassilis Kikilias w niedawnym wywiadzie dla ANA-MPA, podkreślając znaczenie branży turystycznej jako kluczowej siły napędowej greckiej gospodarki, szczególnie w obliczu nadchodzącej zimy.

„W tym roku sektor turystyczny pokazał swoją kluczową rolę; nie tylko wzmacnianie krajowej gospodarki, ale także oferowanie znaczącego wsparcia w bardzo trudnych warunkach” – powiedział Kikilias.

Minister przypisał tegoroczne „bezprecedensowe wyniki” ciężkiej pracy ministerstwa i najwyższej klasy usługom greckich interesariuszy podróży i turystyki.

„Grecja może pochwalić się znakomitymi przedsiębiorcami, którzy z wysiłkiem, pomysłowością i pasją oferują podróżnym usługi na wysokim poziomie, które nieustannie umożliwiają rozwój greckiej turystyki” – powiedział.

Według Kikiliasa, Grecja będzie oczekiwać około 1 miliona pasażerów tygodniowo pod koniec lipca, co oznacza ponad 900 000 przylotów tygodniowo.

Kikilias powiedział, że region Morza Egejskiego przekroczył już swój poziom sprzed pandemii w 2019 roku o 20% w lipcu w porównaniu z 2019 rokiem, sięgając 17 500 lotów międzynarodowych i ponad 3 milionów odwiedzających.

„Dzięki pracy zespołowej, ukierunkowanemu planowaniu i terminowym interwencjom w celu sprostania tegorocznym wyzwaniom, niektóre destynacje zdołały zbliżyć się lub nawet przekroczyć wyniki z 2019 roku, pomimo wojny rosyjsko-ukraińskiej, kryzysu energetycznego i presji inflacyjnej” – poinformował Kikilias.

Minister potwierdził „dynamiczny powrót” rynków brytyjskiego, niemieckiego i skandynawskiego oraz rynku amerykańskiego, z których przyjazdy w czerwcu wzrosły o 50% w porównaniu z 2019 rokiem, w dużej mierze dzięki dostępności większej liczby bezpośrednich lotów.

Dodatkowo rynek austriacki wzrósł o 32%, a izraelski o 24%. „Grecja w tym roku jest destynacją numer 1 dla podróżnych z Francji, Izraela, bardzo wysoko w preferencjach turystów z Bałkanów oraz w pierwszej trójce w Niemczech i Skandynawii” – oznajmił.

Wśród mniej znanych, promowanych miejsc są w tym roku Kastoria, Limnos i Nafpaktos, lecz to przede wszystkim Kreta, Rodos i Kos są nieustannie promowane jako idealne miejsca na wakacje dla seniorów.

Kikilias doszedł do wniosku, że jednym z największych celów ministerstwa było wydłużenie sezonu turystycznego poza tradycyjne miesiące letnie. „Mamy dowody na to, że sezon turystyczny już się wydłużył i będzie się wydłużał dalej” – powiedział.

„W tym roku sezon rozpoczął się wcześniej – od początku marca, z 63 bezpośrednimi lotami tygodniowo z USA… przyloty statków wycieczkowych także rozpoczęły się wcześnie i obecnie trwają nieustannie przez 10 miesięcy”.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne