Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja chce stać się „Hollywoodem Europy”

Grecja chce stać się „Hollywoodem Europy”

Przewagi komparatywne i zachęty, jakie Grecja oferuje zagranicznym producentom filmowym i telewizyjnym, omówiono podczas forum „Hollywood w Grecji”, które odbyło się w Internecie na początku października.

Wydarzenie zorganizowane przez Hellenic American Chamber of Commerce w Nowym Jorku, Międzynarodową Izbę Handlową Grecji (ICC Hellas) oraz Narodowe Centrum Mediów i Komunikacji Audiowizualnej (EKOME) zgromadziło ponad 400 widzów.

Podczas forum prezes i dyrektor generalny EKOME Panos Kouanis odniósł się do programu zachęt inwestycyjnych centrum, który ma na celu wspieranie zagranicznych i krajowych produkcji audiowizualnych w Grecji. Program obejmuje 40-procentowy rabat gotówkowy na zagraniczne produkcje, ulgi podatkowe oraz rozwój sieci biur filmowych w Grecji.

Uczestnicy podkreślili również przewagi komparatywne Grecji, które obejmują:

  • unikalne lokalizacje zdjęciowe, w tym studia plenerowe i muzea
  • łagodne warunki pogodowe sprawiają, że Grecja jest idealna do filmowania przez 330 dni w roku
  • utalentowani anglojęzyczni aktorzy i artyści zdolni do udziału w międzynarodowych produkcjach
  • sympatyczni, serdeczni mieszkańcy.

Grecja staje się „Hollywoodem Europy”

Po utworzeniu EKOME, Greckiej Komisji Filmowej oraz sieci biur filmowych w wielu regionach, Grecji udało się przyciągnąć wiele zagranicznych produkcji filmowych i telewizyjnych.

Podczas wydarzenia burmistrz Aten Kostas Bakoyannis odniósł się do niedawnego powstania i funkcjonowania Ateńskiego Biura Filmowego.

Biuro gościło już zagraniczne produkcje w Atenach, w tym drugi sezon „Teheranu” dla Apple TV; film Disneya o życiu Giannisa Antetokounmpo; oraz reklama telewizyjna Perrier, francuskiej marki naturalnej wody mineralnej butelkowanej.

Ponadto Bakoyannis ujawnił, że zdjęcia do nowego filmu: Nii Vardalos rozpocznie się w Atenach w 2022 roku.

Powołując się na dane Fundacji Badań Gospodarczych i Przemysłowych (IOBE), burmistrz powiedział również, że zagraniczne produkcje filmowe wniosły dotychczas 108 mln euro do greckiej gospodarki.

„Grecja może – pewnego dnia – stać się „Hollywoodem Europy” – zauważył.

Nowe studio filmowe w Salonikach

W międzyczasie Saloniki i wiele miejsc w Macedonii Środkowej latem stały się miejscami filmu „The Enforcer”, nowego filmu z Antonio Banderasem w roli głównej.

Północne miasto portowe będzie również gościć ekipę produkcyjną hollywoodzkiego hitu „Niezniszczalni 4”, a zdjęcia mają rozpocząć się 30 października i potrwać przez miesiąc.

Podczas forum grecko-amerykański przedsiębiorca i właściciel York Studios w Nowym Jorku John Kalafatis odniósł się do swojego nowego przedsięwzięcia – założenia nowoczesnego studia filmowego na terenie Salonik. Choć wciąż jest w budowie, projekt już wzbudził zainteresowanie największych hollywoodzkich produkcji.

„Grecja to wyzwanie, które ma ogromny potencjał” – powiedział Kalafatis.

Nowe studio powstanie we współpracy z dyrektorem generalnym NU Boyana Film Studios, Yarivem Lernerem.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne