Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieFRIGOTRANS: Marzenia łączące Grecję i Polskę

FRIGOTRANS: Marzenia łączące Grecję i Polskę

Niespotykane wcześniej mobilność życia i aktywna żywotność codzienności – dokonane w przeciągu kilku ostatnich lat – przyczyniły się do nieodwracalnych zmian w charakterze naszej globalnej egzystencji.

Obecnie – w odróżnieniu od lat wcześniejszych – podjęcie decyzji o wyjeździe do jakiegokolwiek miejsca na świecie, nie stanowi już najmniejszego problemu. Niektórzy przenoszą się do nowych obszarów, inni wracają do starych, bezpiecznych punktów. Migrujemy, wracamy, wyjeżdżamy. Czasami z jedną zaledwie walizką, często z większym czy też mniejszym dobytkiem, który daje nam bezpieczeństwo i poczucie domu, za którym tęsknimy, gdziekolwiek byśmy nie zamieszkali.

Obserwując mechanizmy chociażby ostatniej dekady, zauważamy, że zmienia się również mentalność osób, które pragną zamieszkać w Grecji. W sposób diametralny zmienił się także sposób postrzegania Polski i Polaków, którzy pod niebem Hellady nie tylko żyją i pracują, ale – zyskując miano solidnych partnerów w biznesie – są również pożądanymi współpracownikami i wiarygodnymi kontrahentami, obecnymi w bardzo wielu dziedzinach życia. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat zawiązały się rozmaite instytucje i przedsiębiorstwa, które wspierają coraz większą wymianę towarową między naszymi krajami. Jedną z takich firm jest firma FRIGOTRANS, która od trzech dekad zajmuje się sprawną logistyką pomiędzy Grecją i Polską.

Wczoraj …

Jej pomysłodawcą i założycielem jest Ilias Pliatsikas który od małego dziecka miał kontakt ze społecznością polonijną w Atenach. W latach 80-tych rodzice Iliasa prowadzili w centrum Aten sklep kuśnierski. Warto wspomnieć, że były to czasy, kiedy główną klientelę tej branży stanowili Polacy, niezwykle zainteresowali skupywaniem tego rodzaju materiałów. Stąd też nic dziwnego, że Ilias praktycznie wychował się między naszymi rodakami; zaprocentowało to między innymi znajomością rodziny ze sławnym trenerem Kazimierzem Górskim. Ten legendarny w greckim środowisku fanów piłki nożnej działacz sportowy zaraził młodego Iliasa entuzjazmem do Polski, a także zakorzenił w nim ideę studiowania w naszym kraju.

Tak więc zaczęło się od intensywnego kursu języka polskiego, który założyciel firmy ukończył w 1988 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pozwoliło mu to rozpocząć w 1989 roku studia magisterskie o profilu ekonomicznym.

Po ich ukończeniu w legendarnej już warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, Ilias coraz mocniej dostrzegał potrzebę założenia marki, która przyczyniłaby się do wymiany towarów między Polską a Grecją. W kraju nad Wisłą opadały właśnie tumany komunizmu, co zaradnym rodakom dawało coraz większe możliwości biznesowe. Natomiast Grecja – ze swoim przemysłem rolniczym i produktami spożywczymi, które przez lata zdobywały sobie szerokie uznanie na całym świecie – miała prawo być również atrakcyjnym partnerem dla podniebienia Polaków. I tak zrodził się pomysł zarówno sprawnego importowania towarów, jak i samej organizacji transportu.

Początki…

Ogromna liczba mieszkających wówczas pod Akropolem emigrantów, nie potrafiąc rozstać się z polskimi smakami, generowała potrzebę nieustannego dowożenia asortymentu żywieniowego z kraju nad Wisłą. Dlatego też początkowo firma FRIGOTRANS zajmowała się przede wszystkim logistyką polskich produktów spożywczych, których odbiorcami były rozmaite punkty handlowe, znajdujące się w okolicy ateńskiego placu Omonia.

Kolejnym dużym kontraktem okazała się współpraca z greckim dostawcą energetyki (DEI), dla którego FRIGOTRANS realizował zapotrzebowanie na kable z Telefoniki. Natomiast kursując na trasie Grecja – Polska firma wyspecjalizowała się w dowózce helleńskich owoców, których odbiorcami stały się zarówno duże giełdy spożywcze, jak i funkcjonujące w Polsce sieci supermarketów.

Dzięki wielu latom istnienia na rynku spedycji, firma FRIGOTRANS posiada wartość, której nie można kupić – jest to cenne doświadczenie tras, liczących sobie kilka tysięcy kilometrów oraz doskonała znajomość procedur. Te dwa elementy zapewniają setkom klientów w pełni profesjonalną obsługę. Bazując na sprawdzonych, nowoczesnych rozwiązaniach logistycznych, stworzono również własny system monitorowania zleceń, dający odbiorcom gwarancję bezpiecznego i terminowego dostarczenia towaru do miejsca przeznaczenia.

Dziś…

Dzięki doskonałej flocie wysokiej jakości ciężarówek firma prowadzi około 2,5 tysiąca kursów rocznie, dzięki czemu na obydwu rynkach – polskim i greckim – zainteresowani klienci mają wszystko, czego potrzebują. Główna siedziba firmy znajduje się obecnie w Częstochowie, w Warszawie natomiast prowadzone jest biuro spedycyjne. Dzięki sprawnemu i pewnemu transportowi pojawia się na rynku coraz więcej produktów, które są w zasięgu ręki dla każdego. Posiadając wysokiej jakości auta transportowe, marka jest w stanie przewozić ładunki drobnicowe, całopojazdowe, neutralne i chłodnicze. Nie brak również zamówień dla transportu spożywczego, medycznego czy przemysłowego, jak meble, okna, sprzęty.

Oblicza się, że rocznie firma FRIGOTRANS pośredniczy w przewózce 36.000.000 kg ładunku, co daje nam w przeliczeniu około 15.000 rozmaitych zamówień, kursujących na trasie Polska-Grecja i Grecja-Polska. Warto wspomnieć, że marka nie ogranicza się wyłącznie do kontynentu, ale obsługuje również większe wyspy, jak Kreta, Korfu czy Cypr.

Imponująca jest również baza klientów – łącznie ponad 400 rozmaitych marek, które funkcjonują zarówno w Grecji, jak i w Polsce. Dzięki zaufanemu i sprawdzonemu transportowi, ich towary trafiają do dużych sieci handlowych, różnych sklepów branżowych, a także do rozmaitych punktów gastronomicznych czyli na przykład restauracji czy barów.

Marka realizuje nie tylko zamówienia w skali wielkich firm, ale również w wymiarze mikro czyli na przykład przewóz rzeczy osobistych osób prywatnych (przeprowadzki studenckie, powroty do Polski). W okresie pandemii forma pośredniczyła również w przesyłce darmowych paczek dla Polonii w Grecji. Ponadto FRIGOTRANS służy usługami w przewozach potrzebnych materiałów dla Ambasady RP w Atenach, które są następnie wykorzystywane w rozmaitych akcjach promujących nasz kraj. Dodatkowo popularyzacją Polski jako wysokiej jakości marki w świecie, FRIGOTRANS zajmuje się od dawna, umieszczając reklamy na plandekach swoich aut.

Dlatego następnym razem, kiedy przejedzie obok nas samochód dostawczy z tą nazwą, po prostu uśmiechnijmy się do kierowców. Pracują oni w firmie niezwykłej, marzenia o której zaczęły się dawno temu w dziecięcej głowie Iliasa. Dorastając wśród polskich przyjaciół, z pewnością nawet nie przypuszczał, że jego przyszłość złączy się z tym dalekim, a jednak jakże bliskim krajem!

Kontakt: +48226163080
mail: frigotrans@frigotrans.pl

Redakcja

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne