Agencja ratingowa Fitch pochwaliła greckie banki za postępy, jakie poczyniły w swoich biznesplanach. Wskaźnik kredytów z utratą wartości – szersza kategoria niż kredyty niespłacane – może spaść do jednocyfrowych wartości do końca 2022 roku.
W opublikowanym w piątek raporcie „Banki greckie i cypryjskie: przegląd porównawczy” Fitch Ratings zauważa, że „plany ograniczania ryzyka przez banki greckie i cypryjskie oraz ograniczony napływ nowych kredytów z utratą wartości przyczyniły się do spadku wskaźników aktywów problemowych pomimo pandemii i delewarowania kredytów. Greckie banki zmniejszyły problematyczne aktywa szybciej niż banki cypryjskie (od 2020 r. do pierwszej połowy 2021 r.) dzięki ogólnosektorowemu rozwiązaniu problemów z kredytami o obniżonej wartości”.
Jest to odniesienie do Hercules Asset Protection Scheme (HAPS) wprowadzonego w celu pomocy greckim bankom w odciążeniu 30 miliardów euro kredytów.
Raport zwraca uwagę, że wskaźnik kredytów z utratą wartości dla greckich banków spadł z 39% na koniec 2019 r. do 25% w połowie marca 2021 r. Wstępne dane są uzależnione od publikacji pełnych wyników półrocznych pod koniec sierpnia – w tym m.in. pierwszy etap sekurytyzacji kredytów.
Fich uważa, że wskaźnik kredytów z utratą wartości dla greckich banków może spaść z 25% na koniec marca 2021 r. i poniżej 10% do końca 2022 r. Wspierany przez program ochrony aktywów i ostatnie działania na rzecz poprawy kapitału, w szczególności podwyższenia kapitału przez Pireus i Alpha w drugim kwartale 2021 r. – wynika z raportu
„Niskie ratingi greckich i cypryjskich banków nadal odzwierciedlają słabą jakość aktywów pomimo pewnej poprawy i różnego stopnia wysokiego obciążenia kapitałowego przez niezastrzeżone aktywa problemowe” – wskazano.
Banki cypryjskie, ze wszystkimi swoimi problemami, były w lepszej kondycji niż greccy pożyczkodawcy. Ostatnio jednak wydaje się, że ich postęp w usuwaniu ryzyka spowolnił.
„Przyspieszenie zmniejszania ryzyka greckich banków w 2021 r. i nasze oczekiwania, że będzie to kontynuowane w 2022 r., zmniejszyły różnice ratingowe między bankami greckimi i cypryjskimi i wyjaśniają pozytywną perspektywę dla trzech z czterech dużych greckich banków” – zauważa raport. Z drugiej strony utrzymuje negatywne perspektywy dla banków cypryjskich pomimo ich niższego wskaźnika ryzykownych kredytów.