Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaEpidemia otyłości wśród greckiej młodzieży

Epidemia otyłości wśród greckiej młodzieży

Nadwaga i otyłość należą do głównych problemów epidemiologicznych w Grecji i na świecie.

Według najnowszych danych, zebranych i opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia, Grecja zajmuje drugie miejsce na świecie w otyłości wśród dzieci po Stanach Zjednoczonych.

W Grecji około 21, 9% młodzieży (dziewcząt i chłopców szkół średnich) zmaga się z nadwagą lub otyłością. 27,8% chłopców ma otyłość, natomiast wśród dziewcząt blisko 16, 3% ma nadmierną masę ciała.

Otyłość jest wielowymiarowy problem. Badania wykazały, że otyłe dzieci nie czują się zdrowo, nie mają dobrego wyglądu i nie są ogólnie zadowolone z życia, są mniej akceptowane przez swoje otoczenie i bardziej narażone na prześladowanie.

Eksperci obliczyli, że w ostatnich trzech dekadach wskaźnik otyłości u dzieci wzrósł trzykrotnie. Głównymi przyczynami problemu są złe nawyki żywieniowe, szybkie posiłki, nieregularne jedzenie czy stres sprawiają, że bardzo szybko łapiemy się w pułapkę „niedojadanie-przejadanie”, ale również nowoczesny styl życia, brak czasu, który oddalił rodziców i dzieci od rodzinnego stołu.

EFET (ΕΦΕΤ) dał serię zaleceń dietetycznych i propozycji, które obejmują dobre śniadanie w domu, jedząc owoce, chleb razowy, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu i dużą ilością wody.

Jak walczyć z otyłością w domu?

 • Kupować i podawać mniej gotowych potraw, a więcej owoców i warzyw.
 • Ograniczyć słodzone napoje gazowane oraz przekąski o dużej zawartości tłuszczu i cukru. Zastąpić je wodą, mlekiem oraz zdrowymi przekąskami.
 • Zamiast smażyć w dużej ilości tłuszczu, lepiej jest piec, grillować albo gotować na parze.
 • Podawać mniejsze porcje.
 • Wystrzegać się nagradzania czy przekupywania dzieci jedzeniem.
 • Nie pozwalać dzieciom, by rezygnowały ze śniadań. Rozpoczynanie dnia z pustym żołądkiem może prowadzić do nadmiernego objadania się w późniejszych godzinach.
 • Spożywać posiłki przy stole. Kto robi to przed telewizorem czy komputerem, często nie zdaje sobie sprawy, ile je ani że jest już syty.
 • Zachęcać do aktywności fizycznej, na przykład do jazdy na rowerze, gry w piłkę bądź skakania przez skakankę.
 • Ograniczać czas, który dzieci chciałyby spędzać na oglądaniu telewizji, przesiadywaniu przed komputerem i graniu w gry wideo.
 • Planować dla rodziny czynny wypoczynek – wycieczkę do zoo, pływanie lub zabawę w parku.
 • Zlecać dzieciom zadania wymagające wysiłku fizycznego.
 • Dawać dobry przykład – odżywiać się zdrowo i zażywać ruchu.

 

W Stanach Zjednoczonych, naukowcy z University of Colorado stworzyli program kulinarny dla uczniów w szkole podstawowej. Z eksperymentalnej realizacji „Gotowanie z dziećmi”, eksperci dochodzą do wniosku, że lekcje gotowania są korzystne pod wieloma względami. Młodsi uczniowie mają okazję poznać tajniki zdrowego odżywiania i odkryć skarby żywienia z różnych kuchni.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne