Strona głównaRozmaitościZwyczaje i obrzędy greckieDzień Wniebowzięcia: Grecja świętuje Zaśnięcie Bogurodzicy

Dzień Wniebowzięcia: Grecja świętuje Zaśnięcie Bogurodzicy

15 sierpnia Grecy w całym kraju świętują jeden z najważniejszych dni chrześcijaństwa: Zaśnięcie Bogurodzicy (Panagia).

Niektórzy nazywają ten dzień „letnią Wielkanocą”, aby pokazać znaczenie tego dnia. Wiele tysięcy ludzi uczestniczy w nabożeństwach religijnych w całym kraju.

Dla Greków Panagia jest matką wszystkich ludzi, źródłem ochrony, niegasnącej radości, nadziei i pokoju. Dla mieszkańców kontynentu jest matką ziemią, a dla wyspiarzy matką morza. Do dziś jest czczona i wzywana, proszona o cuda od najbardziej przyziemnych do najbardziej niesamowitych.

W każdym mieście, miasteczku i wiosce w całym kraju znajduje się kościół lub kaplica poświęcona Panagii, a w większości dodaje się jej „tytuły” wskazujące na cuda lub łaski, którymi ma obdarzyć: Panagia Uzdrowicielka, Miłosierna, Wdzięczna, Zbawicielka Dusz, Królową Aniołów. A 15 sierpnia odbędą się wielkie uroczystości odpustowe ku Jej czci.

Oto niektóre z najbardziej znanych miejsc, w których 15 sierpnia w szczególny sposób ochodzone jest święto Dziewicy Maryi:

TINOS: Dziewica Maryja narodu greckiego

sierpien sw nmp tinos
Ikona Matki Boskiej została odkryta pod ziemią 30 stycznia 1823 roku, po wielu wykopaliskach.

Święta Pelagia była wtedy zakonnicą na wyspie i pewnej nocy śniła jej się kobieta, która wyjaśniła, ile cierpiała przez te wszystkie lata po ziemią. Kazała zakonnicy Pelagii obudzić się wcześnie rano i zacząć kopać w polu Ant. Doxaras, aby znaleźć jej zniszczoną rezydencję.

Po wielu bezowocnych wysiłkach odkryto ikonę Marii Panny na obszarze Kechrovouni. Kilka lat później i do dzisiaj, urzędnicy postanowili świętować od 15 do 23 sierpnia.

Pielgrzymka rozpoczyna się u nabrzeża, do którego przybija prom, a następnie 800 metrową drogą wiedzie do murów kościoła. Wielu z pątników trasę tę przebywa na czworaka lub kolanach. Większość pielgrzymów stanowią kobiety.

IMATHIA: Święta figura Panagia Soumela

sierpien sw nmp imathias
Panagia Soumela, kościół Najświętszej Marii Panny, położony w okolicy Imathii, jest symbolem kultu Pontyjskiego na Jej cześć. Ikona Matki Boskiej została opatrzona ikonografią przez Ewangelistę Łukasza, ale po jego śmierci jego uczeń, Ananiasz, przeniósł ikonę do Aten i została przemianowana na Panagia Athiniotissa.

Pod koniec IV wieku Maryja objawiła się mnichom Sofroniosowi i Varnavasowi i poprosiła ich, aby poszli za nią i zbudowali klasztor na jej cześć. Udali się na górę Mela, gdzie musieli się zatrzymać. Właśnie dlatego Dziewica Maryja nazywana jest Soumela, ponieważ w dialekcie pontyjskim „sou Mela” znaczy „w Meli (góra)”.

W 1952 roku Grecy przynieśli ikonę Soumeli do obszaru Imathii i zbudowali kościół, aby uczcić Jej łaskę.

PAROS: 100 drzwi Kościoła Maryjnego

sierpien sw nmp paros
Zgodnie z tradycją, ten kościół Najświętszej Maryi Panny na wyspie Paros, zwany także Panagia Ekatontapiliani, ma 99 widocznych drzwi i jedne, których nie można zobaczyć. Setne drzwi zostaną ujawnione tylko wtedy, gdy Grecy zajmą Stambuł, który ponownie nazwą Konstantynopolem.

KEFALONIA: Węże Maryi Dziewicy

sierpien sw nmp kefalonia

Kościół Zaśnięcia Maryi Panny znajduje się w miejscowości Markopoulo na wyspie Kefalonia. Według miejscowych, od 6 do 15 sierpnia wiele żmij o różnej wielkości można znaleźć wewnątrz i na zewnątrz kościoła.

Mit mówi, że w tym rejonie był klasztor. Pewnego dnia zaatakowali piraci, a zakonnice poprosiły Dziewicę Mary, aby przekształciła je w ptaki lub węże, by mogły się ratować. Od tego czasu węże pojawiają się w świątyni w Dniu Wniebowzięcia, ale nie atakują wiernych. Ludzie wierzą, że to zły znak, jeśli węże się nie pojawią, tak jak miało to miejsce w 1940 r. i w 1953 r., kiedy wyspa została dotknięta poważnymi trzęsieniami ziemi.

KOUFONISSIA: Wierni przypływają do kościoła na łodziach

sierpien sw nmp koufonissia
Wielu chrześcijan świętuje Święto Zaśnięcia Bogurodzicy na Koufonissii. Po zakończeniu mszy wierni gromadzą się wokół kościoła i otrzymują pożywienie. Po uczcie organizują swego rodzaju wyścigi na łodziach.

ZAGOROHORIA: Panigiria z Epiru

sierpien sw nmp zagorochoria
Trzydniowa panigiria odbywa się w wielu wioskach regionu Zagorohoria. Wszyscy razem, miejscowi i odwiedzający, uczestniczą w nabożeństwie i świętują do wczesnych godzin porannych z dużą ilością jedzenia i wina, a także z tradycyjnymi tańcami Epiru.

Opr.: Monika Szarek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne