Strona głównaAktualnościGrecjaDzień Europy: Odkryj Unię Europejską 9 maja

Dzień Europy: Odkryj Unię Europejską 9 maja

Unia Europejska zaprasza ludzi ze swoich państw członkowskich i spoza niej do obchodzenia Dnia Europy – 9 maja – za pośrednictwem wydarzeń online.

Dzień Europy upamiętnia pokój i jedność w Europie.

Jest to rocznica historycznej „deklaracji Schumana”. Podczas przemówienia w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, przedstawił swój pomysł na nową formę współpracy politycznej w Europie. Propozycję Schumana uważa się za początek tego, czym jest obecnie Unia Europejska.

Aby uczcić Dzień Europy, instytucje UE tradycyjnie otwierają swoje drzwi dla publiczności, podczas gdy lokalne biura UE w Europie i na całym świecie organizują różnorodne zajęcia i wydarzenia dla wszystkich grup wiekowych.

W związku z kryzysem koronawirusa (Covid-19) w tym roku UE zaprasza obywateli z całej Europy i świata do bezpiecznego udziału w obchodach, w których odbywają się fizyczne lub hybrydowe wydarzenia i wizyty tam, gdzie pozwalają na to warunki sanitarne.

Ludzie mogą odwiedzić portal Dnia Europy, aby dowiedzieć się więcej o działaniach w Parlamencie, Komisji i innych instytucjach UE.

Interaktywna przestrzeń internetowa umożliwia również odwiedzającym granie w gry, oglądanie filmów i sprawdzanie ogólnej wiedzy o UE.

Ponadto ludzie mogą uzyskać informacje o wydarzeniach odbywających się w ich pobliżu dzięki interaktywnej mapie UE.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne