Strona głównaAktualnościWydarzeniaDwaj Polacy na Athens Photo Festival

Dwaj Polacy na Athens Photo Festival

Prace Adama Pańczuka i Macieja Nabrdalika eksponowane są podczas Ateńskiego Festiwalu Fotograficznego, 1-20 listopada, Technopolis.

Adam Pańczuk – urodzony w 1978 roku, absolwent Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Przewędrował Azję od Bliskiego Wschodu po Syjam. W Pakistanie dotarł do nielegalnych fabryk broni. W Bangkoku poznał większość miejscowych burdeli – w ramach pracy nad materiałem o tajskich prostytutkach. Przez ostatnie lata skupia się na fotografowaniu polskiej wsi. Chociaż na wskroś poznał egzotykę Azji wciąż z niezmiennym entuzjazmem odkrywa polską prowincję. Skupia się na związku człowieka z naturą, istocie człowieczeństwa w relacji do ziemi, pór roku, odchodzenia i narodzin jako rzeczy nierozdzielnych. Na swoim koncie ma liczne nagrody w konkursach fotograficznych m.in. Magnum Expression Award, Lens Culture International Exposure Awards, Grand Press Photo, National Geographic, Newsreportaż.

Strona autorska Adama Pańczuka: www.adampanczuk.pl

Projekt „Karczeby”
Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na Polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani.
Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź – pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. W serii fotografii, wydanej takżr w formie ksiązkowej pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś. Adam Pańczuk pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu. „Karczeby” opowiadają o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury.

Fragment wywiadu przeprowadzonego z Adamem Pańczukiem przez Marcina Grabowieckiego (z materiałów www.fotopolis.pl):

„Punktem wyjścia była dokumentacja zmian zachodzących na wsi. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej przeczuwałem, że wieś będzie szybko się zmieniała. Postanowiłem to rejestrować. Jednak dość szybko doszedłem do wniosku, że to karkołomne przedsięwzięcie i nie dam rady uchwycić wszystkich przemian. To zbyt rozległe zjawisko. W międzyczasie zobaczyłem, że ważniejszy od tych przemian jest dla mnie człowiek. Interesuje mnie, jakie ma on podejście do ziemi, do swojej pracy, do życia. Moi dziadkowie pochodzą ze wsi. W dzieciństwie wakacje spędzałem na wsi. Często dało się zauważyć że ludzie na wsi ziemię traktują jak matkę, która ich wyżywi. Jest coś takiego, że uprawiając ziemię całe życie ludzie ją oswajają, a po śmierci wracają do niej. Cmentarze, na których są chowani, znajdują się obok pola, które uprawiali przez całe życie. Człowiek po śmierci po pewnym czasie staje się ziemią, jest jej częścią. To był dla mnie punkt wyjścia, kiedy zacząłem myśleć o portretach”.

Fotografie z cyklu „Karczeby” eksponowane są w Technopolis, ul.Pireos 100, Gazi, w dniach 1-20 listopada 2013, od poniedziałku do piątku w godz. 17.00- 22.00, w soboty i niedziele w godz. 12.00 – 22.00.

Więcej informacji na www.photofestival.gr

nabrdalikMaciej Nabrdalik urodził się w 1980 roku w Częstochowie. Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zdobył Grand Press Photo – nagrodę za najlepsze zdjęcie roku 2006 w konkursie Grand Press Photo 2007 za fotografię przedstawiającą Kazimierza Marcinkiewicza po przegranych wyborach na prezydenta Warszawy. W 2007 roku zdobył również drugą nagrodę w kategorii „Wydarzenie roku” w Konkursie Fotografii Prasowej.
Karierę fotografa Nabrdalik rozpoczynał w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował m.in. z magazynem „Exit Zero”. Jest również autorem zdjęć do książek, m.in. do „The Ghosts of Cape May” autorstwa Craiga McManusa.
Więcej informacji o artyście oraz jego zdjęciach można znaleźć na stronie: www.nabrdalik.com

Cykl „Transphere” poświęcony jest uczestnikom konkursu Polish Miss Trans Beauty, który miał miejsce w 2012r.

Fotografie z cyklu „Transphere” eksponowane są w Galerii Miasta Aten, ul.Leonidou & Millerou, Metaxourgio, w dniach 1-20 listopada 2013, od poniedziałku do piątku w godz. 17.00- 22.00, w soboty i niedziele w godz. 12.00 – 22.00.

Więcej informacji na www.photofestival.gr

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne