Strona głównaAktualnościGrecjaDuże pożary w pobliżu Aten, ewakuacja mieszkańców

Duże pożary w pobliżu Aten, ewakuacja mieszkańców

Grecka straż pożarna walczy z pożarami, które wybuchły w poniedziałek na przedmieściach Aten. Pożar objął wieś Kouvaras oraz pobliskie obszary Saronidy, Anavisos, ogień też dotarł do Markopoulo i Lagonisi. Mieszkańcy miejscowości dostali polecenie opuszczenia swoich domów.

Jak poinformował grecki funkcjonariusz straży pożarnej, kilka domów uległo uszkodzeniu przez pożar, który wybuchł w miejscowości Kouvaras, leżącej około 27 kilometrów od stolicy i błyskawicznie rozprzestrzenił się na pobliskie miejscowości.

Około 150 strażaków, 40 wozów strażackich i 11 samolotów próbowało opanować płomienie, jednak ze względu na silne wiatry, było to niezwykle trudne zadanie.

„To trudny dzień z kilkoma pożarami w całym kraju” – powiedział rzecznik greckiej straży pożarnej Ioannis Artopoios, dodając, że służby straży pożarnej zostały postawione w stan gotowości w szerszym obszarze Aten.

Pożar w Loutraki, masowa ewakuacja

Pożar wybuchł także w pobliżu nadmorskiego kurortu Lutraki – około 80 kilometrów na zachód od Aten. Jak poinformowały lokalne władze, ewakuowani zostali mieszkańcy z co najmniej dwóch okolicznych wiosek, uczestnicy obozu letniego, a także pacjenci ośrodka rehabilitacyjnego.

Około 59 strażaków z 19 wozami strażackimi i siedmioma samolotami zostało rozmieszczonych w celu opanowania tego pożaru.

Greckie służby meteorologiczne ostrzegają przed wysokim zagrożeniem pożarowym, podczas gdy kraj podnosi się po pierwszej poważnej fali upałów która miała miejsce tego lata.

Przewiduje się, że druga fala upałów dotknie ten śródziemnomorski kraj jeszcze w tym tygodniu.

Zmiana warunków pogodowych związana z globalnym ociepleniem będzie zwiększała niebezpieczeństwo pożarów w Europie, jak podaje badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne