Strona głównaAktualnościGrecjaDom Palamasa w Atenach zostanie odrestaurowany jako Centrum Kultury

Dom Palamasa w Atenach zostanie odrestaurowany jako Centrum Kultury

Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło plany renowacji historycznej rezydencji greckiego poety Kostisa Palamasa, położonej w dzielnicy Plaka w Atenach.

Renowacja jest częścią strategii ministerstwa zakładającej ponowne wykorzystanie większości budynków w centrum greckiej stolicy, które mają znaczenie historyczne lub architektoniczne, na centra kultury lub muzea.

Dom Palamasa został uznany za zabytek w 1999 r., a w maju ubiegłego roku stał się częścią portfela nieruchomości ministerstwa. Fundacja Sylvii Ioannou prowadzi obecnie badanie dotyczące renowacji i ponownego wykorzystania, aby projekt mógł zostać objęty okresem finansowania na czas od 2021 do 2027 roku.

Odrestaurowany budynek będzie miejscem badań współczesnej literatury greckiej i upowszechniania twórczości Kostisa Palamasa. Palamas przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w domu przy ulicy Periandrou 5.

„Dom Palamasa jest ważnym zabytkiem historycznym Aten. 28 lutego 1943 roku pogrzeb poety przekształcił się w największą manifestację ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej. Budynek jest mocnym punktem odniesienia dla tego wydarzenia” – powiedziała minister kultury Lina Mendoni.

Dwukondygnacyjne mieszkanie jest typowym ateńskim domem swoich czasów. Ma wspólne wejście i dziedziniec. Jego ściany nośne są kamienne, a dach wykonany jest z drewna i zaprawy. Pierwotna faza budowli pochodzi prawdopodobnie z początków XX wieku.

Obecnie lokal jest w bardzo złym stanie, gdyż od lat wsiąka do niego woda, głównie przez dach. Na wpół opuszczony budynek służył jako wysypisko śmieci.

Kostis Palamas był jedną z najbardziej znanych greckich postaci literackich XIX i XX wieku. Był 14-krotnie nominowany do literackiej nagrody Nobla.

opr. Ida Gardocka

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne