Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaDlaczego niektórzy ludzie pocą się bardziej niż inni?

Dlaczego niektórzy ludzie pocą się bardziej niż inni?

Nikt z nas nie lubi się pocić – czujemy się wtedy nieświeżo, nasze ubrania kleją się do ciała i towarzyszy nam zwykle nieprzyjemny zapach. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy zaprogramowani na to, żeby się pocić. Pot spełnia bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Gdy robi się gorąco pocimy się, żeby schłodzić swój organizm.

Proste. No, nie całkiem – istnieje wiele powodów, dla których jedni ludzie pocą się bardziej, a inni mniej (spójrzcie na swoich kompanów, kiedy trenujecie w siłowni), ale są rzeczy, które możecie zrobić, żeby Wasz organizm produkował mniejsze ilości potu.

Po pierwsze, jeżeli chodzi o pocenie się, bardzo ważną rolę odgrywa tu… płeć. Kobiety mają więcej gruczołów potowych, ale pocą się mniej niż mężczyźni. Po drugie, nikogo chyba nie dziwi fakt, że siłownia również wpływa na to, jak bardzo się pocimy. Wiele dotychczasowych badań wykazało, że osoby, które regularnie trenują, produkują więcej potu niż ludzie, którzy tego nie robią. Ale to nie wszystko. Niećwiczące osoby, które wykonują to samo obciążenie jak ci, którzy regularnie ćwiczą, mogą zacząć się pocić wcześniej, ale ogólnie, to wysportowane osoby będą się pocić bardziej.

Innym czynnikiem, który może wpływać na nasz poziom potu jest konsumpcja naszych ulubionych napojów: kawy i alkoholu. Kawa w rzeczywistości powoduje, że pocimy się mniej ze względu na jej moczopędne działanie, ale mniejsze pocenie się i bycie odwodnionym nie jest dla nas dobre, więc upewnij się, że wypiłeś dużo wody, jeśli masz zamiar spocić się nieco w siłowni lub wybierasz się na długi spacer w upalny dzień. Jesteście ciekawi, jak na nasze pocenie się wpływa alkohol? Alkohol może sprawić, że zaczniemy wydzielać więcej potu. Na pewno wielu z Was zauważyło, że niektórzy mają czerwoną twarz po wypiciu kilku drinków. Pojawia się ona, ponieważ kiedy pijemy alkohol zwiększa się nasze tętno i dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych w skórze. To z kolei prowadzi do wzrostu temperatury ciała, a następnie do zwiększenia wydzielania potu.

Nawet jeśli nie pijecie kawy, alkoholu, ani nie ćwiczycie w siłowni, niektórzy z Was z pewnością obficie się pocą i zastanawiają się, co może być tego przyczyną. Zdaniem naukowców, jeśli pot ten występuje w nadmiernych ilościach, może to być oznaką jakiejś choroby. Badacze wyróżniają dwa określenia związane z nadmiernym poceniem się u ludzi – podstawowa ogniskowa nadmierna potliwość i wtórne uogólnione nadmierne pocenie.

Wtórne uogólnione nadmierne pocenie się jest to nadmierne pocenie się spowodowane stanem zdrowia lub jest to efekt uboczny zażywania niektórych leków. Niektórzy ludzie pocą się na uogólnionym poziomie, co oznacza, że ​​pocenie się występuje na dużych obszarach całego ciała. Podstawowe ogniskowe nadmierne pocenie się, z kolei, jest to nadmierne pocenie się, które nie jest wywołane przez czynniki zewnętrzne. Jeśli chodzi o pacjentów, niektóre obszary ich ciała pocą się bardziej niż inne. Wspólne obszary pocenia się u osób dotkniętych podstawowym ogniskowym poceniem się to dłonie, stopy, pachy i głowa. Pacjenci często uskarżają się na więcej niż jeden zbyt pocący się obszar – np. ludzie, którym bardzo pocą się ręce, prawie zawsze cierpią również z powodu nadmiernego pocenia się stóp.

Pamiętajcie, że bez względu na to, jak bardzo nie lubicie się pocić, pot tak naprawdę spełnia wiele kluczowych funkcji dla naszego organizmu.

wiedzo holik

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne