Strona głównaAktualnościGrecjaDawna posiadłość królewska w Tatoi przekształcona zostanie w międzynarodowy ośrodek kultury i...

Dawna posiadłość królewska w Tatoi przekształcona zostanie w międzynarodowy ośrodek kultury i wypoczynku

Ministerstwo ogłosiło w tym tygodniu ponowne wdrożenie działań, które mają na celu rozwój krajobrazu, ożywienie działalności rolniczej i hodowlanej oraz stworzenie infrastruktury muzealnej, hotelowej i uzdrowiskowej. Działania w tych obszarach są jeszcze centralnym punktem ambitnego planu przekształcenia posiadłości Tatoi o powierzchni 10000 akrów. Znajduje się ona 21 km na północny zachód od Aten. Celem innowacyjnych działań w być przekształcenie Tatoi w międzynarodową destynację.

Minister kultury, Lina Mendoni,przedstawiła aktualne badanie dotyczące zrównoważonego rozwoju. Było one realizowane na byłej posiadłości królewskiej, którą władze zamierzają przekształcić w kompleksową destynację turystyczną z luksusowym zakwaterowaniem, zapleczem odnowy biologicznej, restauracjami, winiarnią i zajęciami sportowymi. Dodatkowym atutem będą: ścieżki dedykowane do jazdy rowerami oraz jazdy konnej, a także przestrzeń agroturystyczna, zaplecze badawczo-szkoleniowe z zakresu gospodarki wiejskiej i środowiska. Inne cele obejmują przywrócenie dawnych pałaców i ogrodów oraz utworzenie muzeum.

Badanie przeprowadzone przez KPMG zostało sfinansowane przez A.C. Fundacja Charytatywna Laskaridis.

Należy zauważyć, że posiadłość Tatoi, niegdyś letnia rezydencja dawnej greckiej rodziny królewskiej i miejsce narodzin greckiego króla Jerzego II, została zaliczona w 2013 r. do najbardziej zagrożonych miejsc w Europie przez Federację Dziedzictwa Kulturowego Europa Nostra. Jest również chroniony przez sieć Natura 2000 jako obszar o wybitnych walorach przyrodniczych.

Mendoni określił projekt jako „cel narodowy” i powiedział, że jego modernizacja skupi się wokół pięciu kluczowych obszarów: historii i kultury, sportu i rekreacji na świeżym powietrzu, gospodarki rolnej, badań i dobrego samopoczucia oraz spokoju. Dodał, że działalność gospodarcza będzie prowadzona w 55 budynkach.

„Naszym celem jest przekształcenie Tatoi w krajową i międzynarodową destynację, atrakcyjną dla wszystkich grup wiekowych przez cały rok, poprzez przyjazną dla środowiska infrastrukturę i działania, przy jednoczesnym zapewnieniu jej rentowności” – powiedział Mendoni.

Projekt renowacji ma kosztować około 130 milionów euro.

Źródlło: culture.gov.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne