Strona głównaAktualnościGrecjaBlokada przejść granicznych pomiędzy Bułgarią i Grecją

Blokada przejść granicznych pomiędzy Bułgarią i Grecją

Greccy rolnicy, protestujący przeciwko zmianom w systemie emerytalnym i podatkowym, które zamierza wprowadzić rząd, bezterminowo zablokowali wszystkie przejścia graniczne między swoim krajem a Bułgarią. Polskich przewoźników poinformował o tym konsul RP w Sofii.

Odpowiedzią na złamanie umowy o przepuszczaniu samochodów przez kilka godzin dziennie mimo blokady, był z kolei protest bułgarskich przewoźników.

W związku z licznymi skargami polskich przewoźników, Ambasada RP w Sofii wystosowała prośbę do władz bułgarskich z prośbą o pilne udzielenie pomocy humanitarnej i rozmieszczenie przenośnych punktów sanitarnych na całej długości kolejki, a także o interwencję u bułgarskich przewoźników w celu zniesienia blokad. Na przejściach granicznych w mniej więcej 20-kilometrowej kolejce oczekuje około 50-70 polskich kierowców samochodów ciężarowych. -Zaczyna brakować wody, a Bułgarzy nic nie robią sobie z apeli polskich dyplomatów o pomoc humanitarną-mówi Janusz Kowalski, jeden z czekających na granicy. Bułgarskie służby udzielają pomocy wyłącznie swoim rodakom, pomijając TIR-y z innych europejskich państw. -W żaden sposób już sobie nie radzimy, bo nie mamy wody i tak dalej. Kolega poszedł 2 kilometry do jakiegoś domostwa, to przyniósł wodę, bo ktoś nam życzliwie udostępnił, ale trudno żebrać o jedzenie-mówi Kowalski. Nie ma możliwości zrobienia zakupów, gdyż w pobliżu autostrady prowadzącej do granicy nie ma większych miejscowości.

W komunikatach publikowanych na stronie internetowej, Facebooku i Twitterze, Ambasada RP w Sofii na bieżąco informuje o sytuacji i zaleca polskim przewoźnikom wstrzymanie ekspedycji ich pojazdów przez przejścia graniczne pomiędzy Bułgarią i Grecją. 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował o możliwości wykonywania przewozów do i z Grecji przez terytorium Macedonii, bez wymogu posiadania zezwolenia na tranzyt. Nie jest to jednak takie proste, bowiem niezbędna jest odprawa celna, co oznacza konieczność posiadania większej ilości środków. Dodatkowo niezbędny jest pełny pakiet ubezpieczeń, np. zielone karty. -Tam ponosi się bardzo dużo kosztów, trzeba mieć wszystkie dokumenty przede wszystkim odprawę i fakturę poniżej 10 tysięcy euro-mówi Janusz Kowalski. Według nieoficjalnych informacji, sytuacja na granicy nie ulegnie zmianie przynajmniej do końca weekendu.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne