Strona głównaAktualnościGrecjaBizantyjska prasa do wina przedstawiająca greckich bogów odnaleziona w Izraelu

Bizantyjska prasa do wina przedstawiająca greckich bogów odnaleziona w Izraelu

Wykopaliska w Narodowym Parku Zipori w Izraelu ostatnio odkryto kilka pras do wina z czasów bizantyjskich, z których jedna ma mozaikę przedstawiającą najprawdopodobniej zawody w piciu między greckim bogiem Dionizosem a bohaterem Heraklesem.

W Narodowym Parku Zipori jest wiele bardzo dobrze zachowanych mozaik, z których wiele znaleziono w Domu Dionizosa. Przedstawiają one boga Dionizosa, greckiego boga płodności i wina ze scenami świętowania z muzyką, piciem i tańcem.

Obszar Zipori był domem dla wielu różnorodnych kultur między IV a VII w., w tym mieszankę pogańskich, chrześcijańskich i żydowskich społeczności. Z tego powodu archeologowie zaznaczają, że raczej nie będzie możliwe zidentyfikowanie konkretnej grupy społecznej, która budowała te prasy do wina.

Dwie z tych pras zostały odkryte wewnątrz zbiornika na wodę 200 metrów za miastem. Są uznane za wyjątkowe znaleziska, ponieważ jako jedyne prasy do wina z okresu starożytności zostały znalezione w zakrytym zbiorniku wodnym, który, w dodatku, jest częścią większego systemu wodociągowego w Zippori, w tym akweduktów.

opr. Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne