Strona głównaAktualnościGrecjaAteny pod śniegiem. Zamknięty Akropol

Ateny pod śniegiem. Zamknięty Akropol

Niskie temperatury i opady śniegu w nocy z poniedziałku na wtorek utrudniły życie wielu Ateńczykom. Większość obszarów Attyki zostały pokryte białym puchem. Śnieg otulił wzgórze Akropolu ze słynnymi starożytnymi świątyniami. Biało zrobiło się również w porcie Piraeus.

W niektórych dzielnicach Aten w godzinach rannych temperatury wskazywały nawet -5 stopni C. Niska temperatura spowodowała znaczne pogorszenie warunków do jazdy samochodem. Drogi zrobiły się śliskie i wielu mieszkańców miastem spóźniło się do pracy.

Z powodu złej pogody zamknięto Parthenon na Akropolu dla zwiedzających. Zamknięte były też szkoły, uczelnie i sądy. Zawieszono kursowanie promów z Pireusu w aglomeracji Aten. Odwołano część lotów na liniach wewnętrznych, kilka wylotów było opóźnionych.

Władze Aten otworzyły dwa schroniska dla bezdomnych, w których mogą te osoby znaleźć śpiwory, ciepłe napoje oraz jedzenie. Wolontariusze wyszli również na ulicę, aby zapewnić ciepłą odzież i usługi medyczne dla bezdomnych.

W Grecji od kilku dni utrzymuje się zimny front atmosferyczny. Śnieg spadł w regionach, w których pada raz na kilka albo nawet kilkanaście lat. Biało zrobiło się nie tylko w regionach górskich tego kraju, ale również na nizinach, a nawet na plażach. Śnieg padał  na wyspie Kreta. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat pod śniegiem znalazły się tam portowe miasta – Chania, Rethimnon i Iraklion.

Na wyspie Eubea na Morzu Egejskim pokrywa śnieżna ma w niektórych miejscach trzy metry. Na wyspie Alonisos (archipelag Sporadów Północnych) 2800 mieszkańców jest pozbawionych prądu i łączności telefonicznej. Drzewa łamiące się tam pod ciężarem śniegu pozrywały linie energetyczne i kable telekomunikacyjne.

Atak zimy w Grecji spowodował problemy w ośrodku dla migrantów na Lesbos. Tysiące z nich marznie, a namioty, w których przebywają, pokrywa śnieg.

Meteorolodzy prognozują, że zimna fala utrzymywać się będzie do czwartku.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne