Strona głównaRozmaitościCiekawostkiArcheolodzy odkryli ruiny kościoła z greckimi inskrypcjami w Egipcie

Archeolodzy odkryli ruiny kościoła z greckimi inskrypcjami w Egipcie

Archeolodzy odkryli ruiny starożytnej osady chrześcijańskiej, w tym klasztor z IV i V wieku naszej ery, na pustyni zachodniej w Egipcie – poinformowało w sobotę egipskie Ministerstwo ds. Starożytności.

Zespół archeologów francuskich i norweskich przeprowadził w tym miejscu serię wykopalisk zwanych Tal Ganoub Qasr al-Agouz i znalazł w 2020 roku duży kompleks budynków, w tym kościół.

Oczekuje się, że znalezisko, które obejmuje „19 budowli” i kościół, który został „wykuty w skale”, znacznie poszerzy naszą wiedzę o tamtym okresie i pomoże „poznać naturę życia monastycznego w regionie” – oświadczył dr hab. – stwierdził Victor Ghica, szef zespołu archeologicznego.

fot. Egipskie Ministerstwo ds. Starożytności

Według Ghica ściany kościoła, datowanego na V wiek ne, krytyczny okres w rozwoju wczesnego chrześcijaństwa, zdobiły napisy religijne i fragmenty Biblii napisane w języku greckim. Na ścianach kościoła znajdują się również napisy napisane żółtym atramentem, szczegółowo opisujące niektóre aspekty życia monastycznego w regionie. Ruiny klasztoru w Egipcie są częścią większego, starożytnego kompleksu chrześcijańskiego. Ogromny kompleks obejmuje „sześć sektorów, w których znajdują się ruiny trzech kościołów i cel mnichów” – stwierdził Osama Talaat, szef działu antyków islamskich, koptyjskich i żydowskich w egipskim Ministerstwie Starożytności.

Archeolodzy znaleźli zarówno graffiti, jak i celowe dekoracje z symbolami koptyjskimi na ścianach ruin. Liczne konstrukcje odkryte na tym obszarze, położone na pustyni na południowy zachód od stolicy Egiptu, Kairu, zostały wykonane z różnych materiałów, w tym z bazaltu, skały macierzystej i cegieł mułowych.

fot. Egipskie Ministerstwo ds. Starożytności

Według dowodów archeologicznych miejsce to było zajmowane przez klasztory i inne wspólnoty chrześcijańskie od IV wieku naszej ery do VIII wieku. Wcześniejsze wykopaliska na tym terenie, podjęte w 2009 i 2013 r., doprowadziły do ​​odkrycia innych działań klasztornych na terenie kompleksu, w tym „produkcji i konserwacji wina, a także hodowli zwierząt” przez mnichów.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne