Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaAngina częsta choroba atakująca dzieci i dorosłych

Angina częsta choroba atakująca dzieci i dorosłych

Angina (zapalenie migdałków) należy do grupy chorób zakaźnych i jest przenoszona drogą kropelkową, najczęściej przez kontakt z osobą chorą. Przeważnie zarażamy się w pracy, w szkole, w środkach komunikacji miejskiej, gdzie w dusznych, niewietrzonych pomieszczeniach przebywa wiele osób, wśród nich osoba chora.Choroba atakuje znienacka zarówno dzieci jak i dorosłych i w ciągu kilku godzin opanowuje cały organizm.

Migdałki znajdują się w gardle tuż za łukami podniebiennymi, na jego bocznej ścianie. Wychwytują bakterie i wirusy i w ten sposób chronią organizm przed chorobą. Gdy same ulegną infekcji, rozwija się angina.

Zmiany na migdałkach towarzyszą wielu chorobom wirusowym – grypie, przeziębieniu, mononukleozie. Przy zakażeniu wirusowym wystarczą tabletki do ssania i znane od dawna domowe sposoby na bolące gardło – ciepłe okłady na szyję, leżenie w łóżku.

Jeśli bakterie zaatakują nasze migdały, od razu pojawia się dotkliwy ból gardła, zwłaszcza przy połykaniu, promieniujący aż do uszu. U dzieci, na skutek znacznego powiększania migdałów, mogą się dodatkowo pojawić trudności z oddychaniem.

migdalkiAngina jest bardzo popularna, szczególnie u dzieci.

Jeżeli u dzieci rozwija się typowa angina ropna, wywołana przez bakterie zwane paciorkowcami, to nie obserwuje się wstępnych objawów typowych dla przeziębienia (kataru, stanu podgorączkowego). Dziecko natomiast wymiotuje, boli je brzuszek i głowa.

Szybko dołączają się:

  • ból gardła, trudności w przełykaniu, a stąd niechęć do jedzenia;
  • wysoka temperatura – do 40°C;
  • powiększone węzły chłonne w okolicy kąta żuchwy;
  • biały nalot na migdałkach;

W buzi wyraźnie widać czerwone, rozpulchnione i powiększone migdałki o malinowym zabarwieniu. Gorączka spada po dobie, dwóch od podania antybiotyku.

Kiedy lekarz rozpozna u dziecka anginę bakteryjną, zapisze antybiotyk (kuracja trwa 10 dni).

dziecko_choreMaluch musi leżeć jak najwięcej w łóżku, dużo pić, najlepiej ciepłych płynów, np. herbatek ziołowych z malin i lipy – pomagają obniżyć temperaturę. Dieta powinna być lekkostrawna, płynno-papkowata (kaszki przeciery, rosołki, zupki, jogurty). Spożywane pokarmy nie powinny być gorące ani zimne, lecz ciepłe lub o temperaturze pokojowej. Na ogół choroba szybko ustępuje w czasie leczenia. Gdy zbyt późno rozpocznie się leczenie lub gdy trwa ono za krótko, może dojść do powikłań:

  • przejścia zakażenia na ścianę gardła – obok migdałka tworzy się ropień;
  • zapalenia nerek, rozwijającego się w 2-3 tygodnie po przebytej anginie;
  • zapalenie zatok;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • zaatakowania serca i stawów malucha (gorączka reumatyczna, na szczęście dziś występuje już niezwykle rzadko.

Uwaga! Nie można przerywać kuracji, gdy gardło przestanie boleć, bo wtedy bakterie uodpornią się na działanie antybiotyku i zaatakują ze zdwojoną siłą. Trzeba będzie zastosować inny, silniejszy lek.

Czym się leczyć?

Przede wszystkim anginę zwalcza się antybiotykami. Jeżeli zapalenie migdałków jest wywołane przez wirusa, antybiotyki nie pomogą w leczeniu. Można korzystać z pewnych domowych sposobów w celu złagodzenia i wyleczenia objawów, np.:

rumianekStosowanie ziół:

Rumianek przynosi ulgę w wielu schorzeniach, możesz go wykorzystać także do walki z anginą. W tym celu, aby zmniejszyć dolegliwości związane z niedrożnością dróg oddechowych, rób regularnie inhalacje i kąpiele rumiankowe. Poczujesz się po nich dużo lepiej. Nie bagatelizuj też właściwości jakie mają mięta, imbir czy len. One również pomogą ci w zwalczeniu bolesnych objawów anginy oraz w regeneracji organizmu.

Szałwia pomoże ci zwalczyć ból gardła. Rób sobie regularne płukanki gardła naparem z szałwii, która ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Możesz tez użyć do płukania gardła kurkumy, która uchodzi w Indiach za naturalny antybiotyk ze względu na wspaniałe działanie. Najlepiej płucz gardło naparem z szałwii lub ciepłą woda z kurkumą i solą, rano i wieczorem.

Syrop z cebuli jest od zawsze naturalnym lekiem stosowanym w przypadku przeziębień i anginy. Nie jest on wprawdzie smaczny, ale działa bardzo korzystnie na nasze zdrowie, warto więc pić codziennie naturalny cebulowy syrop. Złagodzi on objawy choroby i poprawi odporność organizmu.

miodInnym skutecznym środkiem na migdałki jest:

Picie szklanki gorącego mleka  tuż przed snem z dodatkiem szczypty kurkumy i pieprzu. Kontynuuj leczenie przez trzy kolejne noce.

Picie wody z miodem – do szklanki ciepłej wody dodaj cztery łyżeczki miodu, ¼ łyżeczki soli i świeżo wyciśnięty sok z limonki lub cytryny. Wszystkie te składniki dokładnie wymieszaj ze sobą i tak przygotowany płyn pij dwa razy w ciągu dnia.

Sok z cytryny – przetnij owoc na dwie połówki, na jedną z nich nasyp odrobinę pieprzu i soli, a następnie dociśnij je do wnętrza owocu łyżką. Liż połówkę cytryny dopóki nie wydobędziesz niej całego soku. Powtarzaj tą czynność dwa razy dziennie.

Ból gardła łagodzi:

  • Żucie goździków (2 ziarenka 3 razy dziennie)
  • Płukanie gardła wodą z solą – pół łyżki soli rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody. Płukać gardło 2 razy dziennie. Nie połykać!
  • Płukanie gardła odkażającym wywarem z szałwii lub rumianku – 1 łyżeczka lub saszetka suszonych ziół na szklankę wrzątku.
  • Płukanie gardła wodą z miodem – 1 łyżka miodu na pół szklanki ciepłej wody.
  • Gorączkę obniży też picie naparów z lipy lub czarnego bzu (3 razy dziennie).

Dobre sposoby

Ciepłe kuracje doskonale pomagają przy anginie, przeziębieniach, katarze czy bólu gardła. Szczególnie w okresie choroby zalecane są ciepłe okłady albo gorące kąpiele.

  • Kąpiele – łagodzą bóle, pomagają zasnąć, uspokajają. Zanurzenie ciała w ciepłej wodzie z dodatkiem np. rumianku rozszerza oskrzela.
  • Okłady – pobudzają ukrwienie, koją ból, likwidują stan zapalny. Szczególnie warto je stosować w domowych kuracjach.
Stosowanie ziół

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne