Strona głównaAktualnościGrecjaAkropol będzie dostępny dla osób z problemami narzadu wzroku od czerwca...

Akropol będzie dostępny dla osób z problemami narzadu wzroku od czerwca 2022 r.

Akropol w Atenach i jego zabytki od czerwca staną się dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku – poinformowała minister kultury Lina Mendoni podczas konferencji naukowej, która odbyła się niedawno na Stadionie Pokoju i Przyjaźni w Atenach.

Ministerstwo współpracuje z wieloma instytucjami aby stworzyć drukowany przewodnik w czterech językach i specjalne znaki ułatwiające osobom z problemami ze wzrokiem.

Przemawiając podczas I Konferencji Naukowej o Dostępności Osób Niepełnosprawnych w Przestrzeni Publicznej, Mendoni odniosła się do „podstawowego prawa dostępu ludzi do kultury” oraz do działań resortu na rzecz poprawy dostępu do muzeów, zabytków archeologicznych i kulturowych.

„Wdrażamy lub uczestniczymy w działaniach i projektach mających na celu zachęcanie i ułatwianie udziału osób z niepełnosprawnościami w działalności kulturalnej” – powiedziała.

Według ministerstwa, około 300 osób z niepełnosprawnościami odwiedzało Akropol codziennie od czerwca do października.

„Kultura przyczynia się do eliminowania stereotypów i uprzedzeń, zachęca do tolerancji i szacunku dla indywidualności i różnorodności oraz przyczynia się do demokratycznego dialogu. Zapewnienie swobodnego dostępu do kultury wszystkim obywatelom bez wyjątków to kwestia równości społecznej i sprawiedliwości – kwestia demokracji” – dodała.

Ministerstwo podejmuje działania, aby kultura była dostępna dla wszystkich

W ubiegłym roku ministerstwo kultury odsłoniło nową windę oraz specjalnie zaprojektowane ścieżki ułatwiające dostęp osobom, które potrzebują wózków inwalidzkich.

Ministerstwo planuje w tym roku budowę nowych wyciągów na innych stanowiskach archeologicznych, takich jak górne miasto Monemvasia, a także ułatwienie poruszania się w starożytnym Messini, starożytnej Olimpii, Pelli i Nikopolis.

Inicjatywy resortu obejmują również:

  • tworzenie dostępnych treści kulturowych za pośrednictwem mediów tradycyjnych i cyfrowych
  • wprowadzenie cyfrowej karty rabatowej dla OzN
  • równy dostęp do audiowizualnych produkcji kulturalnych, ale także do programów edukacyjnych, które umożliwią osobom niepełnosprawnym udział w badaniach związanych z dostępnością muzeów, miejsc kultury, stanowisk archeologicznych i zabytków
  • wykorzystanie kultury jako działalności profilaktycznej i leczniczej
  • rozwój programów edukacyjnych ukierunkowanych na włączenie społeczne i wielokulturowość
  • rozwój seminariów i warsztatów dla pracowników ministerstwa kultury oraz organów zajmujących się kulturą współczesną i dziedzictwem kulturowym.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne