Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinie5 rzeczy, za którymi będę tęsknić po powrocie do Polski z Grecji

5 rzeczy, za którymi będę tęsknić po powrocie do Polski z Grecji

Moja dwumiesięczna przygoda z Grecją prawie się kończy. Z pewnością będzie brakować mi wielu rzeczy, kiedy już wrócę do Polski. Przepiękna pogoda, szum morza, urokliwe budowle oraz smaczne jedzenie. To tylko kilka rzeczy, za którymi na pewno będę tęsknić.

Greckie jedzenie

5 rzeczy gemista
Podobno greckie jedzenie jest jednym z najlepszych na świecie. Mnie osobiście urzekło! Grecja ma dostęp do świeżych warzyw przez cały rok. Można powiedzieć, że to absolutny raj dla kogoś, kto uwielbia dania robione głównie z warzyw. Najbardziej smakuje mi spanakopita – połączenie sera fety i szpinaku jest przepyszne. Dodatkowo równie dobre są oczywiście gemista. Faszerowane pomidory czy papryki to coś, co mogłabym jeść niemal codziennie. Dodatkowo urzekła mnie bougatsa – tę słodką przekąskę można jeść na śniadanie, w porze lunchu, a nawet na kolację. A słynną grecką oliwę dodaję do kanapek z pomidorem – świetne połączenie. Z pewnością będzie brakować mi greckiego jedzenia, kiedy wrócę.

Starożytne budowle

5 rzeczy budowle
Grecja uważana jest za kolebkę zachodniej cywilizacji. Tak naprawdę wszędzie można znaleźć historyczne miejsca, wspaniałe budowle, teatry czy inne rzeczy, które zachowały się z czasów starożytnych. Mnie najbardziej spodobał się monumentalny „Łuk Hadriana” oraz „Świątynia Zeusa Olimpijskiego”. Mogłabym cały dzień wpatrywać się w te przepiękne, starożytne budowle. Robią wrażenie! Kiedy pierwszy raz zobaczyłam słynny „Łuk Hadriana”, nie mogłam się napatrzeć. I wracam tam, kiedy tylko mam czas, aby usiąść na pobliskiej ławce i ponownie się w niego wpatrywać.

Pogoda

5 rzeczy pgoda
Z pewnością będę tęsknić za wysokimi temperaturami. Jestem w Grecji od września i tylko kilka razy było tutaj chłodno, i padał deszcz. Można cały czas chodzić w lekkich ubraniach i nie trzeba nakładać na siebie mnóstwa warstw, aby było ciepło. Czasem wieczorami wystarczy lekka bluza bądź kurtka. Kiedy u nas jest już typowa, zimna, czasem nawet deszczowa jesień, w Grecji nadal jest ciepło. Dlatego dwadzieścia kilka stopni niemal przez cały rok to idealna temperatura dla kogoś takiego jak ja!

Przepiękne widoki

5 rzeczy widoki
Co jeszcze spodobało mi się w tym miejscu? Z pewnością przepiękne widoki. Morze, które jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Czysta woda, szum fal – czego chcieć więcej? Urokliwe domki z ogromnymi balkonami, na których można jadać śniadanie i pić ulubioną kawę. Dodatkowo, ogromne wrażenie zrobiły na mnie przepiękne góry. Nie mogę się również napatrzeć na drzewa pełne owoców, które rosną w niemal każdym greckim ogródku. Grecja to piękny kraj!

Ludzie

5 rzeczy ludzie
Grecy są bardzo pomocni, mili i sympatyczni. Zwykle, kiedy prosiłam ich o pomoc, byli otwarci i chętni, aby jej udzielić. Pamiętam, kiedy pierwszy raz poszłam do jednej z restauracji, aby spróbować greckiego jedzenia. Kelnerki były tak miłe, że na koniec zapakowały mi dodatkowo jeszcze jedno greckie danie, całkowicie za darmo, abym mogła je spróbować. To było bardzo urocze! Na pewno będzie brakować mi ich otwartości, uśmiechu i chęci do dyskusji, której nigdy tu nie brakuje!

A wam co najbardziej podoba się w Grecji?

tekst: Magdalena Bocoń

 zdjęcia: Paulina Hędrzak

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne