Strona głównaRozmaitościZwyczaje i obrzędy greckie28 października - dzień OCHI czyli NIE

28 października – dzień OCHI czyli NIE

Co roku, 28 października, w całej Grecji i na Cyprze oraz w społecznościach greckich na całym świecie, odbywają się oficjalne uroczystości i obchody organizowane z okazji jednego z dwóch najważnejszych świąt narodowych tego kraju. Dzień ten zwany jest dniem „OCHI” czyli „NIE” («Η ημέρα του ΟΧΙ») lub rocznica słowa „NIE” (Επέτειος του «’Οχι»).

Upamiętnia wydarzenia z roku 1940, kiedy to premier Grecji Joanis Metaksas otrzymał od ambasadora Włoch ultimatum, w którym żądano zgody na okupację Grecji przez wojska włoskie i prawa do swobodnego przemarszu. Premier Grecji odrzucił żądania niemal niezwołoczną odpowiedzią: – OCHI!

Nie jest istotne i do końca nie wiadomo, co dokładnie powiedział wtedy premier Grecji, ważne jest to, że ta prosta i jednoznaczna odpowiedź stała się symbolem dla narodu. Miała reprezentować uczucia, wartości i dumę Greków. Rankiem 28 października mieszkańcy Hellady, bez względu na przynależność polityczną, wybiegli na ulice krzycząc „Ochi”. Do walk stanęli mężczyźni i kobiety, wyruszyli na północ w góry Pindos, aby wspólnie walczyć z wrogiem. To wykrzyczane słowo oznaczało zaangażowanie Grecji w Drugą Wojnę Światową i początek ciężkich walk. Grecja ostatecznie skapitulowała na początku kwietnia 1941 roku, kiedy po niepowodzeniach wojsk włoskich z Grekami, nastąpił atak armii niemieckiej. Straty poniesione przez Greków w porównaniu z innymi krajami oraz ich zaangażowanie w walkę o wolność, ich legendarny heroizm i duma zostały uznane zarówno przez sojuszników jak i wrogów Grecji.

Ukazują to poniższe cytaty:

„Dla dobra historii muszę stwierdzić, iż tylko Grecy, ze wszystkich przeciwników, którzy nam się przeciwstawili, walczyli ze śmiałością,odwagą i najwyższą pogardą dla śmierci.”
Adolf Hitler (w przemówieniu wygłoszonym w Reichstag, 4 Maja 1941)

„Walczyliście bez broni wygraliście, słabi przeciwko silnemu. Jesteśmy wam wdzięczni, ponieważ daliście nam czas aby sie obronić. Dziękujemy wam jako Rosjanie i jako ludzie.”
Moskwa stacja radiowa, po ataku Hitlera na ZSRR.

„Wojna z Grecją udowodniła, że nic nie jest zdecydowane w wojsku i że zawsze czekają na nas niespodzianki.”
Benito Mussolini (w przemówieniu wygłoszonym 10.5.1941.)

„Dotychczas mówiliśmy że Grecy walczą jak bohaterowie. Od dziś będziemy mówić, że bohaterowie walczą jak Grecy.”
Sir Winston Churchill – premier Anglii (w przemówieniu wygłoszonym w telewizji BBC w pierwszych dniach wojny grecko-włoskiej)

28 października jest świętem którego celem jest przede wszystkim upamiętnienie i uhonorowanie zwykłych ludzi oraz żołnierzy walczących  w czasie tak zwanej wojny grecko-włoskiej.

W szkołach obchodzone są wielkie uroczystości z okazji tego święta. Organizuje się je w przeddzień Święta Narodowego, bo 28 października jest dniem  wolnym od pracy. Greckie szkoły zostają ozdobione barwami narodowymi (niebieski i biały), na wszystkich korytarzach wiszą flagi. Na drzwiach powieszone są liście laurowe (symbolizują zwycięstwo, nieśmiertelność) i mirty (symbol miłości i radości). Ściany szkoły są ozdobione plakatami i hasłami upamiętniającymi ten dzień, z radia puszczają patriotyczne pieśni. Organizowane są przedstawienia, gdzie uczniowie deklamują wiersze opowiadające o tym okresie, przedstawienia teatralne, wykonują pieśni patriotyczne. Pod koniec tej uroczystości odśpiewany zostaje hymn narodowy.

W poniższych linkach znajdziecie wiersze, pieśni i czytanki związane z dniem 28 października 1941 roku.
www.akida.info
www.schools.ac.cy

W dniu 28 pazdziernika, po uroczystym nabożeństwie organizowane są defilady młodzieży i parady wojskowe. W większych miastach (w szczególności w Salonikach i Atenach) są obchodzone na szeroką skalę. W miasteczkach i wioskach w paradach biorą udział uczniowie szkół, dzieci ubrane w stroje regionalne bądź na bialo i niebiesko i w rytmie orkiestry przechodzą po głównej ulicy danej miejscowości.

oxi4 oxi7 oxi6 oxi8

Warto przy okazji Święta Narodowego „OCHI” dodać, iż walka grecko-włoska stała się tłem dla historii o miłości pomiędzy kapitanem Corelli a Pelagią – córką greckiego lekarza w filmie „Kapitan Corelli”. Walki Greków z Włochami były też inspiracją do utworu „Coat of Arms” grupy Sabaton.

28 października jest dniem związanym z ZAANGAŻOWANIEM SIĘ Grecji w Drugą Wojnę Światową. Inne greckie Święta Narodowe również związane są z rozpoczęciem, a nie z zakończeniem działań wojennych i tak  zwanym uzyskaniem wolności. Pokazują one zdolność narodu greckiego do buntu przeciwko niewoli (25 marca) lub faszyzmowi (28 października). Zastanawiałam się dlaczego Grecy nie świętują jak inne kraje zakończenia wojen, odpowiedzieli mi że wojna nadal trwa. Zakończenie Drugiej Wojny Światowej przyniosło Grekom nowe trudności w konflikcie cywilnym, który nadal budzi kontrowersje.

Marta Kapelańska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne