Strona głównaAktualnościGrecja25 czerwca - 4 lipca Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Ateny 2011

25 czerwca – 4 lipca Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Ateny 2011

Od 25 czerwca do 4 lipca w Atenach odbędą się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Ateny 2011, w których weźmie udział 7500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 185 krajów z całego świata.

XIII Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych są szczególnym wydarzeniem i świętem dla sportowców Olimpiad Specjalnych z całego świata.  Będą to trzynaste igrzyska letnie, po raz drugi organizowane w Europie, a po raz trzeci odbędą poza Stanami Zjednoczonymi – pierwsze odbyły się w 2003 w irlandzkim Dublinie, a drugie w 2007 w Shanghaju (Chiny).

Igrzyska rozpoczną się huczną Ceremonią Otwarcia na zabytkowym Stadionie Kallimarmaron Panathinaikon, który był areną pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 r. Zawodnicy z całego świata razem wykrzyczą słowa przysięgi olimpijskiej: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku!

Organizacja imprezy rozpoczęła się już trzy lata temu. Przedsięwzięcie jest ogromne. Konkurencje rozgrywane będą w 30 różnych miejscach, z których większość wykorzystana była już podczas Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku. Razem ze sportowcami do Aten przyjedzie ponad 40 000 członków rodzin, a przy organizacji pomoże 25 000 wolontariuszy, a także tysiące widzów i setki dziennikarzy, którzy będą dokumentowali wysiłki i sukcesy sportowców. W programie wolontariuszy z numerem jeden występuje prezydent Grecji. Arcybiskup Aten również zapowiedział swoją pomoc i zaangażowanie.

apollonLogo Igrzysk przedstawia słońce i gałązkę oliwną. Jak twierdzą sami organizatorzy – słońce jest źródłem życia, które podkreśla siłę i doskonałość sportowca. Spirala symbolizuje moc z centrum, która pomoże zawodnikom osiągnąć ich upragniony sukces. Kolory sugerują chęć życia (czerwień), optymizm (pomarańcz), determinację (niebieski), wolność (błękit) i nadzieję (zieleń). Sloganem zawodów jest proste i jasne hasło – „I AM IN!”, którego tłumaczenie jest zbędne, a każdy musi odnaleźć w nim przesłanie dla samego siebie.

Podczas Światowych Igrzysk w Atenach na 30 różnych obiektach rozgrywane będą 22 dyscypliny sportowe. Na większości z nich rywalizowali sportowcy podczas Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku. Sportowcy będą mieszkać w kilku miejscach i hotelach, w tym w dwóch wioskach olimpijskich – Aghios Andreas i Nea Makri Marathonas – które powstały z okazji Igrzysk Olimpijskich w 2004 r. Przed Igrzyskami, w ramach programu Host Town, sportowców goszczą miasta lub wyspy ze wszystkich regionów Grecji. To doskonała okazja dla wszystkich reprezentacji do zapoznania się z najstarszą europejską kulturą.

Kibice będą mieli okazję dopingować zawodników w najróżniejszych dyscyplinach – od tych najpopularniejszych, takich jak piłka nożna (w trzech odmianach: 5×5 zawodników, 7×7 oraz tradycyjne 11×11), piłka ręczna, lekkoatletyka czy gimnastyka sportowa po golf i kręgle. Nie zabraknie również sportów wodnych – kajaków i żeglarstwa. Oprócz zawodów odbędzie się wiele wydarzeń pozasportowych: Program Rodzinny, Forum Młodych, Zdrowi Sportowcy, Festiwal Olimpiad Specjalnych i inne. Oczywiście w Atenach powitany zostanie także tradycyjny bieg z ogniem olimpijskim – Torchrun.

Wśród tysięcy sportowców znajdzie się 85 polskich Olimpijczyków Specjalnych. Razem z nimi do Aten pojadą trenerzy, lekarze i wolontariusze oraz m.in. trzy pierwsze damy: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa. Towarzyszyć im również będzie Katarzyna Frank-Niemczycka – Prezes Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Sportowcy z Polski wystartują w 15 dyscyplinach. Kierownikiem polskiej ekipy jest Małgorzata Strzałkowska.

con_info Więcej informacji: www.athens2011.org

icon-coin  Bilety: www.ticketnet.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne