Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinie12 błędów turystów, czyli czego NIE robić podczas wakacji w Grecji

12 błędów turystów, czyli czego NIE robić podczas wakacji w Grecji

Nie ma nic gorszego niż powrót do domu z podróży i przekonanie się, że można było się lepiej odprężyć. Dokonywanie wyborów podczas wyjazdów jest kluczowe, także warto upewnić się, że na pewno wybieramy najlepsze opcje. Poniżej wymieniliśmy kilka rzeczy, o których warto pamiętać planując i wybierając się na wakacje do Grecji, by nie być zawiedzionym, lecz w pełni usatysfakcjonowanym po powrocie.

1. Wybór niewłaściwego miejsca docelowego

fot. Parga, Epirus / Olga Charami

Grecja nie należy do największych krajów europejskich, ale bez wątpienia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych. Niektóre greckie destynacje są stworzone dla rodzin, podczas gdy inne są inspirujące i romantyczne, przeznaczone dla par lub fotografów, a jeszcze inne są głośne, tętniące życiem i idealne dla młodych imprezowiczów.

Chociaż da się pokochać każdy zakątek Grecji, to jednak warto wybrać miejsce spełniające nasze oczekiwania, szczególnie jeśli odwiedzamy dany kraj po raz pierwszy. Jednym z największych błędów, jakie można popełnić, jest zarezerwowanie wycieczki w niewłaściwe miejsce. Oia na Santorini, na przykład, może być dość pożądanym celem wielu turystów, ale dla tych, którym sprawność fizyczna nie pozwala na ciągłe wspinanie się po schodach oraz dla tych, którzy większość wakacji chcą spędzić na plaży, miasto takie jak Hora na Naksos może być lepszą opcją.

Tymczasem mniejsze i mniej znane wyspy mogą zyskiwać na popularności, ale ci, którzy mają tendencję do ciągłego ruchu i chcą spędzać wieczory na barhoppingu, mogą lepiej wybrać bardziej ugruntowane miejsce, takie jak Mykonos lub Paros.

2. Wybór złego okresu na wyjazd

fot. Shutterstock

Podobnie jak w przypadku wyboru miejsca docelowego, wybór odpowiedniego miesiąca na podróż może sprawić, że wakacje będą o wiele lepsze. Grecja ciągle rozwija sezon turystyczny, a zachęt do odwiedzania kraju poza sezonem jest mnóstwo. Na przykład wybierając się na Santorini i chcąc uniknąć tłumów, wizyta na wiosnę z pewnością w tym pomoże.
Wyspy słynące z malowniczych plaż, takie jak Milos i Kythira, są natomiast wspaniałymi miejscami do odwiedzenia jesienią, kiedy morze jest ciepłe i większość greckich i zagranicznych turystów już wyjechała. Poza tym Grecja ma także wiele ośrodków narciarskich i niesamowite górskie wioski, które zimą są piękniejsze niż kiedykolwiek.

3. Wszystkie posiłki w hotelu

fot. Perikles Merakos

Z pewnością istnieją ośrodki z restauracjami, w których warto zjeść więcej niż raz, lecz oferta all inclusive nie powinna stać na drodze do odkrywania innych pobliskich perełek wśród lokali.

Sama wędrówka po miastach pozwoli odkryć restauracje na własną rękę, co jest idealne dla spontanicznych turystów, których głód może być łatwo zaspokojony. Można również sporządzić listę jeszcze przed podróżą i zaplanować, gdzie oraz co dokładnie zjeść podczas zwiedzania.

4. Wybór nietrafionych restauracji

fot. akros.gr

Unikanie restauracji przeznaczonych wyłącznie dla turystów jest dobrą zasadą podczas szukania miejsca do jedzenia. Inną jest poproszenie kelnera o polecenie dań w trakcie zamawiania. Można mieć ochotę na moussaki, ale jeśli akurat nie jest to sezon na bakłażany, inny specjał, taki jak mięsny gulasz lub pastitsio, powinien zaspokoić głód.

Warto także zapytać o lokalne specjały, nie tylko dania, ale również produkty. Jeśli tawerna używa lokalnego sera lub własnych oliwek, mogą je przynieść do spróbowania. Aby otrzymać najlepsze jedzenie, które każdy lokal ma do zaoferowania, należy pamiętać o różnych typach greckich restauracji i zamawiać odpowiednio:

  • Mezedopoleia serwują dania wielkości przystawki znane jako meze, najlepiej podawane z kilkoma szklankami uzo, raki lub tsipouro.
  • Tawerny często specjalizują się w mięsie lub rybach i owocach morza, ale mogą również wyróżniać się w obu. Podają tu również typowe domowe potrawy, takie jak ladera (na bazie warzyw, zwykle wegańskie, gotowane na oleju), musaka i gulasze mięsne. Dobre tawerny gotują z sezonowymi produktami i rybami.
  • Kafeneia to tradycyjne kawiarnie, które oferują głównie grecką kawę, greckie alkohole i piwo, ale często także kilka prostych meze.
  • Souvlatzidika serwują souvlaki, czyli szaszłyki mięsne lub gyros, najczęściej zawijane w chlebek pita wraz z innymi nadzieniami: tradycyjnie pomidorowym, jogurtowym i pietruszkowym, ale bardzo często także z frytkami, liściastą zieleniną lub kapustą oraz tzatziki lub sosem na bazie majonezu.

5. Nie dzielenie się jedzeniem

fot. Shutterstock

Wiele dań na jednym stole – nie tylko meze, ale także dania główne – to najlepszy sposób na poznanie lokalnej kuchni. W ten sposób można spróbować więcej potraw przy każdym posiłku. Chcąc połączyć wakacyjne jedzenie z celem, warto rzucić sobie wyzwanie, aby każdego dnia spróbować kilku nowych dań, znaleźć swoje ulubione, a ostatniego wieczoru stworzyć swój niezapomniany grecki obiad pełen tego, co tylko najpyszniejsze.

6. Pomijanie stałego lądu

fot. Perikles Merakos

Myśląc o Grecji często wyobrażamy sobie jedynie wyspy. W rzeczywistości stały ląd w tym kraju szczyci się jednymi z najpiękniejszych wybrzeży, wraz z piaszczystymi plażami i malowniczymi wioskami, z których słyną wyspy.

Co więcej, stały ląd, w tym Peloponez, oferuje nieskończone możliwości, aby zobaczyć więcej. Łatwo tu podróżować samochodem z jednego miejsca do drugiego i zobaczyć takie rzeczy, jak kręte górskie drogi, lasy, które są domem dla niedźwiedzi i dzikich koni, obszary wiejskie i tętniące życiem miasta, wodospady oraz plaże podczas tej samej podróży. Natomiast wyspy stanowią jedynie mniej niż dwadzieścia procent powierzchni kraju.

7. Spłukiwanie papieru toaletowego

fot. Shutterstock

Chociaż istnieją hotele i kurorty, w których jest to bezproblemowe, naprawdę nie jest to warte ryzyka. W większości miejsc grecka instalacja wodociągowa składa się z przestarzałych, wąskich rur, które łatwo się zatkają po spłukaniu w nich papieru toaletowego lub innych produktów kosmetycznych. Papier toaletowy należy wyrzucić do kosza obok toalety, który zwykle otwiera się pedałem nożnym i zamyka się szczelnie.

8. Picie lub nie picie wody z kranu

fot. Shutterstock

W zależności od tego, jakie miejsce w Grecji planuje się odwiedzić, błędem może być jedno albo drugie. W miastach takich jak Ateny i Saloniki, a także w wielu innych miejscach z własnym zaopatrzeniem w wodę, kranówka nadaje się do picia, dlatego kupowanie wody butelkowanej jest zarówno niepotrzebne, jak i nieprzyjazne dla środowiska.

Istnieje jednak również wiele wysp greckich, które mają ograniczone lub nie mają własnego zaopatrzenia w wodę, a jakość wody z kranu może być tam dość zła. Na niektórych wyspach część okolicy może mieć własne zaopatrzenie w wodę, podczas gdy reszta zależy od wody niezdatnej do picia sprowadzanej z głównego lądu. Warto za każdym razem dopytać będąc w miejscu pobytu jak wygląda sytuacja z kranówką. Bez względu na to, gdzie się jest w Grecji, wodę butelkowaną można znaleźć i kupić we wszystkich sklepach spożywczych, kioskach i restauracjach.

9. Nie spędzanie czasu w Atenach czy Salonikach

fot. facebook.com/RetireERGONHouse

Turyści przez długi czas traktowali grecką stolicę stricte jako postój – gdzieś, by spędzić jedną noc w hotelu i wcisnąć wizytę na Akropolu przed wyruszeniem na wyspy. Jednak w ostatnich latach świat otworzył oczy na miasto jako cel sam w sobie.

Chociaż miasto nie jest najlepszym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić całą swoją podróż na plaży, to Ateny mają wiele innych atrybutów. Zabytki są jednymi z najbardziej znanych na świecie, muzea są świetne, podobnie jak restauracje i sklepy, a życie nocne jest nie do pobicia.

To samo dotyczy podróżnych udających się na wakacje na półwyspy Chalkidiki, lądujących w Salonikach. To niesamowite miasto zyskuje teraz sławę jako świetne miejsce na miejski wypad.

10. Kupowanie bezcłowego wina

fot. Shutterstock

Niektórzy turyści mają zwyczaj kupowania wina na lotnisku, aby zabrać je do swojego hotelu w Grecji na wieczory spędzone na balkonie. Jednak przywiezienie tu wina jest trochę jak zabranie kawy do Brazylii lub zaopatrzenie się w czekoladki na podróż do Belgii. Greckie wino to znacznie więcej niż retsina serwowana w dzbankach w tawernie.

11. Brak snu podczas sjesty

fot. Shutterstock

Drzemka w lecie w ciągu dnia (najlepiej w środku) to nie lenistwo, ale stosowny rytm dnia. W najgorętszych godzinach robienie czegokolwiek na zewnątrz jest raczej nie najlepszym pomysłem. Spanie oszczędza energię, której potrzebuje każdy turysta, aby wytrzymać na nogach do późna w nocy, dzięki czemu można cieszyć się kolacją o tej samej porze, co Grecy i odwiedzać restauracje lub bary we wspaniałej atmosferze.

Miejscowi zwykle rozpoczynają ostatni posiłek dnia o 21:00-22:00 wieczorem w lecie, a jeśli restauracja ma muzykę na żywo, wtedy zacznie się ona też tak późno.

12. Kupowanie niewłaściwych pamiątek

fot. Shutterstock

Oczywiście nadal można znaleźć typowe drobiazgi w dedykowanych sklepach z pamiątkami, ale jest wiele lepszych opcji. Ręcznie robione sandały, torebki i kapelusze od lokalnych rzemieślników, pyszne produkty spożywcze lub świece i mydła o zapachach, które przywołują wspomnienia z wakacji, można kupić w małych sklepach designerskich w większości miejsc turystycznych, a także online.

Zofia Masalska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne