Strona głównaAktualnościPolskaZmarł Sean Connery! Aktor odszedł w wieku 90 lat

Zmarł Sean Connery! Aktor odszedł w wieku 90 lat

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Wybitny szkocki aktor znany m.in. jako najsłynniejszy James Bond, zmarł w wieku 90 lat.

O śmierci jednego z najpopularniejszych aktorów w historii, poinformowała jego rodzina. Aktor zmarł podczas snu w swojej posiadłości na Bahamach. Sean Conery, kojarzony na całym świecie z roli Jamesa Bonda, agenta 007, zmarł w wieku 90 lat. Od pewnego czasu zmagał się z chorobą – podaje BBC.

Aktor urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu. Gdy z powodu kłopotów z układem pokarmowym musiał porzucić plany kariery w marynarce wojennej, zgłosił się do musicalu „South Pacific”, w którym dostał niewielką rolę. Ścieżkę zawodową związał z telewizją, gdzie grał w wielu spektaklach. Zapamiętano go z roli boksera w „Requiem for a Heavyweight”.

Na srebrnym ekranie można go było zobaczyć w musicalu „Lilacs in the Spring”, a później między innymi w filmach „Najdłuższy dzień”, „Imię róży” czy „Polowanie na Czerwony Październik”. Jednak największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Jamesa Bonda. W filmach o superszpiegu pojawił się siedmiokrotnie.

Sean Connery otrzymał Oscara za rolę Jima Malone w filmie „Nietykalni” oraz dwa Złote Globy za filmy „Indiana Jones i ostatnia krucjata” oraz „Nietykalni”. Czterokrotnie doceniła go Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA. W 2000 roku królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułem szlacheckim.

PAP, BBC

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne