Strona głównaPoradnikObywatel - dokumentyZłożenie wniosku online o polski dowód osobisty. Dowiedz się, na co musisz...

Złożenie wniosku online o polski dowód osobisty. Dowiedz się, na co musisz uważać!

Udało się Wam założyć Profil Zaufany ePUAP? Myślicie, że to koniec problemów z polską biurokracją informatyczną? Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy 5 e-pułapek, na które natraficie składając wniosek o polski dowód osobisty online.

Jeżeli nie jesteście jeszcze posiadaczami Profilu Zaufanego, który pozwoli Wam na załatwienie wielu biurokratycznych spraw w Polsce bez potrzeby kilkukrotnych powrotów do ojczyzny, zapraszamy Was do przeczytania artykułu Jak założyć Profil Zaufany i nie zwariować.

1 marca 2015 roku weszła w życie ustawa, która pozwala Polakom na składanie wniosków o nowe dowody online przez ePUAP (epuap.gov.pl). Kiedy uda nam się założyć i potwierdzić nasz Profil Zaufany możemy przejść do wypełnienia online wniosku o wydanie polskiego dokumentu tożsamości. Po wielu ePU(ł)AP(kach) mamy nadzieję, że ten etap biurokracji przejdziemy bez większych problemów. Niestety i tym razem możemy natrafić, a może lepiej napiszmy, że NATRAFIMY na kilka problemów. Oto one:

1. Jednorazowy kod dostępu
Jak już wspomnieliśmy wyżej, do załatwienia jakichkolwiek spraw na portalu epuap.gov.pl będziemy proszeni o podanie kodu dostępu, które wysyłane są na polskie numery telefonii komórkowej. Uzbrojeni w cierpliwość musimy ponownie zawracać głowę naszej rodzinie, która zaraz po nadejściu oczekiwanego SMS-a poda nam kod.

UWAGA! Kody niejednokrotnie przychodzą z opóźnieniem, dlatego często musimy odświeżać nasz profil.

2. Adres elektroniczny skrzynki ePUAP
Wypełniając online wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli podać nasz adres elektroniczny skrzynki ePUAP. Niestety nie jest to łatwe. Po zalgowaniu na konto ePUAP należy kliknąć na „Moje konto” i dopiero tam, w menu nawigacyjnym „Konfiguracja” wybieramy w kolejnym podmenu opcję „Podsystem Komunikacyjny”, a następnie sekcję „Lista wszystkich adresów”, po czym odnajdujemy nasz adres skrzynki.

UWAGA! Domyślnie jest to: /login/skrytka gdzie, „login” to wasz login w ePUAP.

3. Zdjęcie
Teraz pojawia się zdjęcie. Tu oczywiście też zastawiono na nas małą pułapkę. Zgodnie z ustawą plik zawierający zdjęcie musi mieć co najmniej 492 x 610 pikseli. Pamiętajmy, aby fotograf nie przerabiał rozdzielczości zdjęcia w formie cyfrowej. Dlatego poproście go, by zapisał zdjęcie w rozdzielczości co najmniej 600 dpi. Kolejną pułapką „zdjęciową” może okazać się wygląd naszego zdjęcia. Zdjęcie do polskich dokumentów jest zupełnie inne niż te, które wykonuje się przeważnie za granicą do dokumentów. Do polskiego dowodu osobistego na zdjęciu nie możmy mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie nas, zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę, powinno przedstawiać wizerunek nie dalej niż do górnej części barków, a twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia. Idąc do fotografa zabierzmy ze sobą telefon posiadający dostęp do internetu i pokażmy przykłady prawidłowych zdjęć, które można znaleźć na stronie obywatel.gov.pl.

4. Ustawienie odbiorcy wniosku
Ten punkt zajmuje w całym wypełnieniu wniosku o wydanie dowodu osobistego najwięcej czasu. Odbiorcę wniosku musimy wybrać z listy kilkuset Urzędów z całej Polski, dlatego musicie uzbroić się w cierpliwość i poświęcić na to naprawdę dużo czasu lub jak będziecie ustawiać odbiorcę wniosku i szukać swojego urzędu miasta/gminy w filtrowaniu wpiszcie nazwę miasta w polu „Adres”, a pole „Nazwa” zostawcie puste. Urzędy niestety mają pełną dowolność w nazywaniu swoich skrzynek podawczych, więc występują najróżniejsze kombinacje w różnych odmianach.

UWAGA! Nazwy urzędów w ePUAP mogą być wpisane także z błędami ortograficznymi. Minusem filtrowania dla dużych miast jest kilkaset instytucji, wśród których trzeba szukać swojego urzędu gminy. Alternatywnym rozwiązaniem jest wejście na oficjalną stronę www waszej gminy i szukanie tam adresu elektronicznej skrzynki podawczej. Urzędy muszą podać ten adres na swojej stronie lub na stronie swojego BIP. Czasem, żeby „ułatwić” znalezienie go, będzie dostępny pod skrótem ESP. Można również dołączyć do wniosku oraz zdjęcia dodatkowego listu, w którym prosicie, aby dowód osobisty był do odbioru w danym Urzędzie Dzielnicowym.

5. Podpisanie wniosku Profilem Zaufanym
Przed wysłaniem wniosku musimy go jeszcze podpisać naszym Profilem Zaufanym. Dlatego po zapisaniu kopii roboczej dokumentu, muimy przewinąć stronę na góre i tam pojawi się boks do podpisania go waszym profilem zaufanym. Po podpisaniu trzeba jeszcze kliknąć na przycisk, że się to pismo wysyła. Aby upewnić się, że pismo zostało wysłane, musicie wejść do „moje konto/moje dokumenty/wysłane” – wasz wniosek powinien być tam na liście.

I o to koniec naszej przygody wirtualnej z polską cyfryzacją. Jak możecie zauważyć nie jest łatwo założyć Profil Zaufany, ale wysłanie wniosku o wydanie dowodu osobistego jest jeszcze trudniejsze. Jedno jest pewne, jeżeli otrzymacie e-mail na Waszą porywatną skrzynkę, nie na adres elektroniczny ePUAP, że Wasz wniosek został przyjęty, możecie odetchnąć spokojnie, ponieważ oznacza to, że zrobiliście wszystko zgodnie z zaleceniami. Teraz musicie odczekać tylko na nowy dokument, który będzie gotowy w przeciągu 30 dni od otrzymania wniosku i przy najbliższej okazji jadąc do Polski odebrać go bez kolejki w Urzędzie, który wskazaliście we wniosku.

Powodzenia!

opr. Anna Malczewska
http://naszswiat.net/

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne