Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaZawał serca – po czym poznać, że zaskoczy on nas w ciągu...

Zawał serca – po czym poznać, że zaskoczy on nas w ciągu paru godzin?

Zawał serca to wciąż poważny problem, który przyczynia się do śmierci. Według statystyk w Polsce każdego dnia około 300 osób ma zawał serca. Możesz się przed tym uchronić, dzięki szybkiej reakcji na pierwsze objawy. Zawał serca powstaje w momencie, gdy dojdzie do zamknięcia przez blaszkę miażdżycową tętnicy, która doprowadza krew do serca. Ta część serca, która nie otrzymała krwi, zaczyna obumierać (dochodzi do martwicy).

Jak rozpoznać łagodny etap zawału serca?
Najczęściej odczuwany jest silny ból (przypominający pieczenie) w klatce piersiowej, ponadto można zaobserwować trudności z oddychaniem, zawroty głowy, panikę i strach, a nawet wzmożone pocenie się. Znacznie rzadziej występuje silny ból z dala od serca, który promieniuje na kark, ramiona, a nawet nadgarstki. Natomiast najrzadziej pojawia się ból w okolicach pleców oraz brzucha. Jeśli zaobserwujesz u siebie silny ból o umiejscowieniu podanym wcześniej, to nie wahaj się i zadzwoń po pogotowie. Dzięki szybkiej reakcji i sprawnej interwencji lekarza możesz wyjść z tego cało! Najważniejsze jest, aby trafić do szpitala maksymalnie do 3 godzin od pojawienia się objawów.

Co zwiększa ryzyko zawału serca?
Istnieje wiele czynników, które znacznie zwiększają ryzyko powstania zawału serca. Do najważniejszych należą:

  • Wiek – u mężczyzn najczęściej pojawia się zawał powyżej 45 roku życia, natomiast u kobiet powyżej 55 lat.
  • Dolegliwość ta jest dziedziczna, dlatego też, jeśli ktoś z naszej rodziny miał zawał, to możemy być w grupie podwyższonego ryzyka.
  • Palenie papierosów.
  • Obecność cukrzycy.
  • Nadwaga oraz brak wysiłku fizycznego.
  • Nadciśnienie tętnicze.

Jak zabezpieczyć się przed powstaniem zawału serca?
Liczne badania naukowe wykazały, iż stosowanie podstawowych praktyk jest w stanie znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca.

1. Wysiłek fizyczny
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania mające na celu porównać działanie leków na układ krwionośny z ćwiczeniami fizycznymi. Po długich badaniach doszli do wniosku, iż ćwiczenia fizyczne mają niemal taką samą skuteczność co leki! Takie informacje można znaleźć w Brytyjskim dzienniku „British Medical Journal”. Ponadto w gazecie tej możemy znaleźć informacje, iż osoby, które mają już problemy z układem krążenia, nie powinni rezygnować z leków, lecz powinni je wspomóc odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi. Według przeprowadzonych badań wynika, iż ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału o 27 procent.

2. Dbaj o swoją wagę
Odpowiednie odżywianie oraz waga ma bardzo duży wpływ na zabezpieczenie się przed zawałem serca. Przede wszystkim w swojej diecie powinno się zamienić tłuszcze zwierzęca na roślinne, czerwone mięso na ryby, a ponadto każdego dnia należy jeść owoce i warzywa.

3. Stosuj magnez.
Magnez jest bardzo ważnym pierwiastek w diecie każdego z nas. Odpowiada on przede wszystkim za niwelowanie negatywnych skutków stresu, reguluje ciśnienie oraz chroni serce przed chorobami. Dobrym rozwiązaniem jest połączeniu 3 rodzajów magnezów w jednej kapsułce (tlenek, cytrynian i diglicynian magnezu). Tak bogata zawartość sprawia, iż jest on w dużej mierze przyswajany przez organizm. W jego składzie nie znajdziemy barwników, konserwantów, laktozy, gluteny, soi. 

4. Kurkuma i Oregano
Osoby, które jedzą tłuste i kaloryczne posiłki cierpią na podwyższony poziom trójglicerydów, które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of Nutrition” możemy się dowiedzieć, iż niektóre przyprawy są w stanie obniżyć poziom trójglicerydów. Do najsilniejszych należy kurkuma oraz oregano. Naukowcy na grupie 6 mężczyzn przeprowadzili badanie polegające na podaniu trzem osobom dań bogatych w kalorie i tłuszcze zwierzęce, natomiast reszta dostała takie samo danie tylko z dużą zawartością oregano i kurkumy. Po 3,5 godziny pobrano od uczestników próbki krwi. Po dokładnej analizie próbek okazało się, iż osoby, które spożyły to samo danie tylko z dużą ilością kurkumy i oregano mają o 30 procent niższy poziom trójglicerydów.

Te wyniki wykazały bardzo korzystny wpływ tych przypraw na profilaktykę zabezpieczającą przed zawałem serca. Dla zwiększania efektywności można spotkać specjalne koncentraty, które zwierają duże ilości kurkumy i oregano.

Do najsilniejszego preparatu, który zawiera aktywny składnik kurkumy należy Licur 7000. Z tego co wiedziałem, jest to jedyny środek, który posiada w kapsułce płynny wyciąg z rośliny o największej ilości kurkuminy! Taka postać jest rozpuszczalna w wodzie i tłuszczach, co pozwala uzyskać najwyższy poziom przyswajalności. Z badań wynika, iż preparat ten ma 185 razy większą biodostępność niż inne tego typu specyfiki, a ponadto utrzymuje się w osoczu krwi przez 24 godziny!

Natomiast przy wyborze odpowiedniego oregano mamy wybór między dwoma postaciami kapsułek lub olejku. Jeśli zdecydujemy się na olejek, to warto sięgnąć po ten, który zawiera 100 procent wyciągu z liści oregano. 

Jeśli wolimy wygodniejszą formę, to warto sięgnąć po kapsułki, które będą posiadały koncentrat w stosunku 10:1. Odznaczają się one zwartością na poziomie minimum 120 mg ekstraktu. Taki preparat nie tylko zabezpiecza przed powstaniem zawału, ale również wspiera walkę z bakteriami, grzybami, poprawia trawienie oraz wzmacnia układ odpornościowy. 

arturtopolski.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne