Strona głównaAktualnościPolskaZakupy internetowe za granicą - czego się boimy?

Zakupy internetowe za granicą – czego się boimy?

98% Palaków obawia się zakupów przez Internet za granicą. Jak to zmienić? Ruszają konsultacje społeczne on-line Róży Thun i Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.

Eurodeputowana Róża Thun wraz z Europejskim Centrum Konsumenckim w Polsce rozpoczynają konsultacje społeczne dotyczące powstania Europejskiej Platformy Rozwiązywania Sporów On-line. W Parlamencie Europejskim w ramach Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumenta Róża Thun pracuje nad projektem rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącym Internetowych Metod Rozstrzygania Sporów (On-line Dispute Resolution, ODR). Konsultacje trwają do 10 maja 2012 r.

„Głos konsumentów jest niezwykle ważny przy określaniu przepisów i wymagań stawianych przed platformą rozwiązywania sporów on-line. Zachęcam do wzięcia udziału w konsultacjach. Dzięki opinii obywateli, tworzymy lepsze przepisy, dostosowane do realnych oczekiwań” – podkreśliła Róża Thun.

z_ry_thunRóża Thun w połowie kwietnia przedstawi w Parlamencie raport dotyczący rozwiązywania sporów on-line, do którego poprawki będzie można wprowadzać do końca maja.
Nadal wielu konsumentów nie decyduje się na zakupy przez Internet. Jedynie 29% polskich konsumentów dokonało zakupu przez Internet w ostatnim roku i jedynie 2% dokonało zakupu w innym państwie członkowskim. W całej Unii Europejskiej jest to odpowiednio 40% i 9%. Jednym z powodów, dla których zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy nie decydują się na zakupy lub sprzedaż przez Internet jest obawa o bezpieczeństwo dokonywania transakcji, jedni i drudzy często obawiają się komplikacji w przypadku ewentualnych sporów.

Zakupy internetowe za granicą – to się opłaca
„Chcemy przekonać wszystkich niezdecydowanych, że warto i opłaca się kupować od przedsiębiorców z innych krajów UE. Argumentami „za” są szeroka oferta, atrakcyjne ceny wielu produktów i bezpłatna pomoc prawna sieci ECC-Net w razie problemów. Nowa platforma rozwiązywania sporów on-line ma dodatkowo zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kupujących. Zależy nam, by spełniała ona potrzeby konsumentów, dlatego zapraszamy wszystkich do głosowania – powiedział Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.

Róża Thun i Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce spytają między innymi o to, jak w najlepszy sposób dostosować internetową platformę do rzeczywistych potrzeb konsumentów i jak promować tematykę pozasądowego rozwiązywania sporów.

logo_twoja_europa

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne