Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiWystawa i prezentacja książki o Jerzym Iwanowie – Szajnowiczu

Wystawa i prezentacja książki o Jerzym Iwanowie – Szajnowiczu

Dnia 23 maja 2023 roku w Muzeum Wojny w Atenach odbyła się uroczystość upamiętniająca Jerzego Iwanowa – Szajnowicza, urodzonego w Warszawie, dorastającego w Salonikach i biorącego udział w II wojnie światowej. Otwarta została wystawa fotografii z archiwum rodzinnego wraz z prezentacją książek, tj.: biografii ,,Iwanow. Nawałnica i męstwo” oraz ,,Burza i odwaga”.

Wydarzenie zorganizowała Ambasada RP w Atenach w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa. W ceremonii udział wzięli, m.in. uczniowie, rodzice i nauczyciele Polskiej Szkoły w Atenach, a otwarcia dokonał Dyrektor Muzeum Wojny – Anastasios Liaskos wraz z Ambasadorem RP Arturem Lompartem. W swoich przemówieniach wspominali bohatera, podkreślając jego zasługi podczas II wojny światowej. Jak mówił Ambasador – ,,Jerzy Iwanow-Szajnowicz był jednym z najskuteczniejszych agentów alianckiego wywiadu podczas II wojny światowej, a wyczynami, których dokonał, można by obdzielić kilka doborowych jednostek wojskowych.”

Jednym z głównych punktów wydarzenia było przedstawienie książki biograficznej o Jerzym Iwanowie – Szajnowiczu, która powstawała 15 lat. Zaprezentowana została przez prezes Domu Wydawniczego Livanis – Panagiotę Livani i jedną z autorek – Leonardę Lambrianidou – bratanicę bohatera, z którą goście mieli okazję porozmawiać oraz otrzymać dedykację, a ponadto zakupić lekturę.

Wystawę będzie można zobaczyć do końca maja, a następnie dostępna będzie jesienią w Muzeum Wojny w Salonikach.

zdjęcia: Marzena Mavridis

Galeria

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne