Wigilijne spotkanie Polonii Greckiej

W dniu 16 grudnia 2013 r. w restauracji „Elafokinigos” po raz kolejny Ambasada RP w Atenach zgromadziła Polaków wokół świątecznej choinki.

Na tradycyjne spotkanie Wigilijne zorganizowane przez Ambasadora, Macieja Krycha z małżonką zostali zaproszeni przedstawiciele Polonii – działacze stowarzyszeń, dyrekcja, grono pedagogiczne i rady rodziców Szkoły Polskiej, polscy artyści, osoby biznesu, a także polscy duchowni i siostry zakonne, które wykonują pracę duszpasterską w Atenach i wielu innych znamienitych gości.

Wigilijne spotkanie stało się okolicznością do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku z rodakami mieszkającymi lub pracującymi w Grecji.

w wigilia5 w wigilia3 w wigilia8

Dla uczestniczących w spotkaniu pracowników Ambasady i ich bliskich, którzy dzielą z nimi trudy pracy poza krajem była to jedna z niewielu okazji do bliższego kontaktu z tak szerokim gronem tutejszej Polonii. Uroczystość przebiegała w niezwykle przyjaznej i ciepłej atmosferze. Gości przywitał Ambasador Maciej Krych, który złożył wszystkim najlepsze świąteczne i noworoczne życzenia. Po błogosławieństwie księdza jezuity Krzysztofa Homy nastąpiła najważniejsza część spotkania, czyli dzielenie się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania.

w oplatek w oplatek2 w wigilia10

To bardzo sympatyczne i upływające w nadzwyczaj ciepłej i rodzinnej atmosferze spotkanie opłatkowe ubogaciły kolędy w wykonaniu Martyny Luby, uczennicy Polskiej Szkoły oraz znakomite kulinarne specjały świąteczne. Na stole nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów, śledzi, ryby i wiele innych potraw. Stojąca na środku sali balowej przystrojona żywa choinka dodawała uroku całej uroczystości.

w wigilia2 w wigilia7 w wigilia4

Świąteczną atmosferę wypełniły rozmowy, śmiech oraz wspólne śpiewanie kolęd. Była to niezapomniana możliwość spotkania w tak miłym, polskim gronie, w tak ważnym dla nas wszystkich, świątecznym okresie.

Tekst i zdjecia:
Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne