„Świętujmy razem”

Promocja polskich tradycji świątecznych i wspólne świętowanie Bożego Narodzenia w Parafii Agia Marina Ilioupoli

Boże Narodzenie jest głęboko zakorzenioną tradycją polską, jednocześnie bardzo oczekiwaną każdego roku przez dzieci i dorosłych. Boże Narodzenie to również okres, w którym wszyscy wszystkim składają życzenia. Wydaje się, że poziom wzajemnej życzliwości i miłości wyraźnie wzrasta wraz ze zbliżającymi się Świętami.

Wigilia przy choince radośnie migającej ozdobami, pod która zwykle położone są prezenty, (wg mniejszych dzieci prosto z nieba, zaś wg bardziej pragmatycznych ich pochodzenie jest bardzo ziemskie), Święty Mikołaj, kolędy tworzą niezwykle istotne tło dla narodzenia Pana Jezusa. Zaś samo narodzenie Zbawiciela w betlejemskiej stajence jest ilustrowane szopką. Makowce, barszcz z krokietem, pierogi z kapustą i grzybami, karp… to uzupełnia doskonale cały niepowtarzalny nastrój Bożego Narodzenia.

Parafia Agia Marina w Ilioupoli ma już od kilkudziesięciu lat szczególne związki z Polakami. Znajduje się tam kopia ikony Matki Boskiej Ostrobramskiej, co jeszcze bardziej zbliża Naszych Rodaków do tego kościoła. Pater Serafim, wyjątkowo dobroczynny proboszcz tej parafii, pomógł Stowarzyszeniu Polsko-Greckich Inicjatyw Kulturalnych i Gospodarczych ̎Egida̎ w zaprezentowaniu elementów polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia greckiemu społeczeństwu, jakże innych od ich rodzimej tradycji.

15 grudnia od godziny 16:00 sala konferencyjna Parafii Agia Marina w Iliupouli stała się miejscem wspólnego spotkania dwóch kultur złączonych tradycją Bożego Narodzenia.

Głównym organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Egida” we współpracy z Zespołem Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach im. Zygmunta Mineyki.

Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów przybyło blisko 200 osób. Większość gości prezentowało społeczeństwo polskie mieszkające w Atenach oraz całe rodziny greckie i polsko – greckie, przyjaciele i parafianie Proboszcza Serafima, jak również przyjaciele St. „Egida̎. Dla znacznej części gości niezbędne było tłumaczenie na język grecki, stąd wszystkie dialogi były prowadzone w dwóch językach.

sw sala1 sw sala5 sw sala2

Swoją obecnością uroczystość świąteczną zaszczycili także:
– III Sekretarz -Zastępca Kierownika Wydziału Konsularnego pani Karolina Smaga
– I Sekretarz– Zastępca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Mirosław Gojdź, patronat Stowarzyszenia Egida
– wicedyrektor szkoły Polsky im. Zygmunta Mineyki pani Beata Panagiotopoulou
-Burmistrz Schimatari Evangelos Georgiou wraz a małżonką
– członek honorowy Stowarzyszenia StefanosTzanakis, któremu̎ Egida̎ podziękowała oficjalnie za ogromną pomoc, jakiej udzielił Stowarzyszeniu w czasie podroży na Kretę
– Ks. Prawosławny Piotr Nazaruk
– ksiądz Jezuita Krystian Jucha reprezentujący kościół polski w Atenach
i wiele innych wspaniałych osób. Niech nam wszyscy wybaczą, których powinniśmy tu z nazwiska i funkcji wymienić.

s goscie s goscie2 s goscie3

Uroczystość rozpoczęła Kasia Grzybek i Robert Stepaniuk, witając licznie zebranych gości i składając w imieniu ̎Egidy̎ życzenia świąteczne. Gospodarz spotkania Pater Serafim powitał bardzo serdecznie wszystkich przybyłych i złożył życzenia Bożonarodzeniowe pełne miłości. W swojej wypowiedzi oznajmił jak duże znaczenie ma dla niego kontakt i związek z Polonią i z Polską. Jednocześnie podkreślił, że żadna społeczność nigdy i nigdzie nie powinna zapominać o swojej tradycji i pochodzeniu.

s przemowienie1 s przemowienie2 s przemowienie3

 „Jasełka”
W pierwszej kolejności mieliśmy przyjemność oglądać „Jasełka” w wykonaniu dzieci z klasy III b i d nauczania uzupełniającego Polskiej Szkoły Podstawowej w Atenach przygotowane pod czujnym okiem Pani A. Gwizdały i Pani L. Targońskiej.

sw stajenka1 sw stajenka3 sw stajenka2

Na scenie został stworzony przez dzieci żywy obraz – stajenka, w której Święta Rodzina otoczona była pasterzami, królami i zwierzętami. Tak jak w opisie Pisma Świętego. W atmosferze radości, a zarazem wzniosłości dzieci przedstawiły historię narodzin Jezusa. Mali aktorzy pięknie ubrani wcielali się w przydzielone im role z wielkim zaangażowaniem. Publiczność zarówno dorosła jak i młodsza ze wzruszeniem śledziła znaną nam od wieków historię. Dziewczynki – Aniołki wspaniale zatańczyły małemu Jezuskowi, a dzielni pasterze przynieśli dary. Nie brakło oczywiście Józefa i Maryi, która ślicznie śpiewała kołysankę. Przybyli także trzej Królowie, we wspaniałych szatach z bogatymi darami. Wszyscy razem głośno i pięknie śpiewali popularne kolędy. Pater Serafim włączył się aktywnie do kolędowania zachęcając całą salę do wspólnego śpiewania. Świetne stroje i radość dzieci śpiewających kolędy zostały nagrodzone przez liczną publiczność owacyjnymi oklaskami.

sw oklaski1 sw sala4 sw oklaski

Czas umilały występy Zespołu Tańca Ludowego (op. p. Grażyna Adamidu). Zaprezentowane przez młodzież polskie tańce ludowe „Krakowiak” i „Polka” wywołały ogromny aplauz publiczności. Kolorowe stroje i energiczny taniec poderwał gości do wspólnego bicia brawa w rytm muzyki.

sw taniec1 sw taniec2 sw taniec

Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać młodzież z Polskiej Szkoły, która zaśpiewała popularne kolędy w wykonaniu:
Bogucka Nikoleta
Pietluch Gabriel
Kotylak Natalia
Nowacka Nikoleta
Luba Matyna
Atina i Oliwier Gądek oraz Marcińczyk Damian

Razem z młodzieżą uczestnicy spotkania chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania kolęd, co podkreśliło uroczysty nastrój zbliżających się świąt. Kasia Grzybek przygotowała specjalnie na ta okazję bajkę świąteczną i swoim niesamowitym talentem zaczarowała maluszków na parę chwil.

sw bufet4 sw bufet6

knkjPo zakończeniu występów artystycznych wszystkie dzieci zostały poczęstowane potrawami z bufetu ̎Egidy ̎ oraz dużymi paczkami i smacznym makowcem z cukierni ̎Ptyś ̎.

sw dzieci sw bufet5 sw kiermasz3

Na scenie w humorystycznym i niepowtarzalnym stylu pojawił się święty Mikołaj (pan Patryk Panasiuk) ze swoimi prezentami. Dzieci z wielką radością przywitały świętego Mikołaja, a niektóre z nich pięknie wyrecytowały wierszyki. W zamian święty Mikołaj obdarował ich wspaniałymi upominkami i zaprosił do wspólnej zabawy. Maluchy były zachwycone.

sw mikolaj1 sw mikolaj sw mikolaj3

Odbyła się loteria z nagrodami przygotowanymi przez St. ̎Egida̎. W szczególności Pani Sylvia Koleusz, reprezentująca japońskie biura podroży JTB przygotowała wspaniałe niespodzianki na loterię, min: pobyty w Delfach, w Tolo, kolacje w restauracji chińskiej, wieczory greckie.̎ Egida̎ zaoferowała również wiele świątecznych kolacji w Rrestauracji ̎Terina̎ i Kawiarni Blue Cafe oraz słodycze. Natomiast portal Polonorama zadeklarował wiele zabawek, książek i wiele innych nagród.

W trakcie loterii można było zakupić i skosztować tradycyjne dania wigilijne przygotowane przez Egidę specjalnie na tą okazję. Najbardziej cieszyły się dużym zainteresowaniem barszcz z krokietami, pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami oraz ryba.

Punktem kulminacyjnym całego wieczoru był pan Antonio Milopoulos, który w duecie z panem Jurkiem Wolf śpiewał i grał na gitarze kolędy oraz znane nam polskie i greckie piosenki. Miła atmosfera dotrzymała towarzystwa gościom do późnych godzin wieczornych. Pan Antonio, brat naszej słynnej polskiej wokalistki ELENI specjalnie na wystąpienie w niedzielnym wieczorze przyjechał aż z Tolo.

sw antoni2 sw antonio1

W programie były warsztaty dla dzieci. Uczniowie Szkoły Polskiej przedstawili swoje najlepsze prace w postaci rysunków, ozdób i kartek świątecznych.

sw kartki sw kartki1 sw kartki2

Podczas spotkania zorganizowany został mini bazar świąteczny, gdzie zaprezentowano wiele wyrobów ręcznych. Dla przybyłych gości była to okazja do kupowania oryginalnych ozdób choinkowych, biżuterii, mini poduszeczek ręcznie wykonanych, szkatułek i łakoci. Makowce, paczki i inne słodycze oferowała cukiernia „Ptyś”.

sw kiermas sw kiermasz4 sw kiermasz1

Stół wigilijny
Na spotkaniu nie zabrakło tradycyjnego stołu wigilijnego, który w pięknym stylu zaprezentowała Rady Rodziców nauczania uzupełniającego Szkoły Polskiej w Atenach 

Piękny polski stół świąteczny wywołał niesamowite wrażenie na przybyłych Grekach i Polakach.

sw stol6 sw stol3 sw stol

Biały obrus, a na stole jeden dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa oraz opłatek – symbol przebaczenia, miłości, pojednania podkreślał jeszcze bardziej atmosferę świateczną.

Na stole królowały wigilijne potrawy, sporządzone według tradycyjnych metod. Zgodnie z polską tradycją na wigilijnym stole powinno stanąć co najmniej dwanaście potraw, bo tyluż było apostołów i tyle jest miesięcy w roku. Na stole Pań z Rady Rodziców nauczania uzupełniającego trafiło aż 19, liczba nieparzysta, według tradycji zapewniała urodzaj w następnym roku. Jedną z najbardziej znanych polskich potraw wigilijnych był barszcz czerwony z uszkami. Potrawa nie dość, że pyszna i zdrowa to jeszcze pięknie prezentowała się na stole przykrytym białym obrusem.

sw stol1 sw stol8 sw stol2

Kolejnymi potrawami, które zaprezentowały Panie pełną symboliki, bez której nie wyobrażamy sobie wigilijnego stołu były pierogi z kapustą i grzybami czy grochem, zupa grzybowa, kompot z suszonych owoców, makowiec, oraz gołąbki z farszem, krokiety, sałatki i wiele innych. Ważną potrawą była kutia z gotowanej pszenicy doprawiana makiem, miodem i orzechami. Nie zabrakło również śledzia – symbolu postu i wyczekiwania oraz ryby, które symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia. Pojawił się również chleb, symbol nowego życia oraz dobrobytu. Jego obecność wśród pozostałych wigilijnych dań ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

sw stol5 sw stol7  

Wszystkie potrawy wykonane przez panie z Rady Rodziców nauczania uzupełniającego były postne i składały się z płodów ziemi. Dopełnieniem wigilijnego stołu były stroik z pachnących świerkowych gałązek, kolorowych świeczek, jabłek i orzechów. Każdy z odwiedzających gości mógł spróbować każdej potrawy, co przy wigilijnej wieczerzy, zgodnie z tradycją zapewnia szczęście przez cały rok. Wszystkie potrawy zaskakiwały smakiem i aromatem, a zupy z każdą łyżką były smaczniejsze i kojarzyły się z dzieciństwem. Panie zadbały również o to, żeby nie zabrakło wiązki sianka, które według starego zwyczaju wkłada się pod biały obrus, którym jest nakryty wigilijny stół, symbolizujące ubóstwo, w jakim na świat przyszedł Chrystus. Według wierzeń gospodarze w ten sposób zapewniają sobie dostatek. Duże gratulacje i podziw dla Pań z Rady Rodziców nauczania uzupełniającego, że podjęły się z odwagą tak trudnego zadania, jakie było zaprezentowanie przed tak dużą ilością gości tylu wspaniałych dań wigilijnych. Były naprawdę pyszne!!!

Wystrój sali i choinka, pięknie prezentujący się stołu wigilijny, złożyły się na stworzenie nastroju świątecznego i atmosfery pełnej ciepła i wzajemnej życzliwości. Piękny występ dzieci, wspólne kolędowanie wprowadziło nas w świąteczną atmosferę. Było świątecznie, miło i tak po Polsku. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy dołożyli małą i dużą cegiełkę by moc uzyskać tak wspaniały, polski nastój świąteczny.

Niewątpliwie zorganizowanie i zrealizowanie spotkania wymagało wiele i całkowicie bezinteresownego wysiłku ze strony wszystkich członków „Egidy”. Wielkie gratulacje należą się wszystkim dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom p. A. Gwizdały i p. L. Targońskiej oraz p. Grażynie Adamidu z Polskiej Szkoły za przedstawienie programu artystycznego. Dziękujemy bardzo Radzie Rodzicom nauczania uzupełniającego i rodzicom za sponsorowanie i wykonanie pięknej imitacji stajenki, strojów oraz przygotowanie tak wspaniałego stołu wigilijnego. W szczególności dziękujemy Pater Serafimowi za dobroczynną pomoc w zorganizowania spotkania i wszystkim gościom biorącym udział w uroczystości ”ŚWIETUJMY RAZEM”.

Pierwsze spotkanie ”Świętujmy razem” wzbogaciło nas w nowe doświadczenia organizacyjne, które w przyszłości na pewno zostaną wykorzystane i dopracowane.

Wierzymy, że każdy następny rok będzie kontynuacją uroczystości ”ŚWIETUJMY RAZEM”. Niech nasza przeszłość stanie się przyszłością dla młodego pokolenia wszędzie tak gdzie żyją i mieszkają Polacy, bez względu na miejsce i czas. Niech trudny okres, który towarzyszy społeczeństwu greckiemu i polskiemu żyjącemu w Atenach nie będzie nigdy przeszkodą do wspólnego świętowania, które daje wiele radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Stowarzyszenie „Egida” będzie zawsze promowało naszą polską tradycję i kulturę zarówno w Polsce jak i w Grecji, wierząc, że co roku spotka się to z coraz większym poparciem i zaangażowaniem.

Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowia, miłości, radości rodzinnej i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.-  Organizatorzy

Tekst i zdjecia:
Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne